Shqipëria

Begaj uron presidentin e sapozgjedhur hungarez, pret bashkëpunim


Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, i përcolli një mesazh urimi Tamás Sulyok për zgjedhjen në postin e Presidentit të ri të Hungarisë.

Sulyok u zgjodh të hënën në krye të shtetit me votat e parlamentit hungarez.

“Urime, Tamás Sulyok, për zgjedhjen si President i Hungarisë!”

Begaj thotë se mezi pret të punojë së bashku, të forcojë partneritetin dhe bashkëpunimin midis vendeve tona.

Parlamenti i Hungarisë zgjodhi të hënën shefin e Gjykatës Kushtetuese, Tamás Sulyok, si presidentin e ardhshëm të vendit, dy javë pas dorëheqjes së papritur të Katalin Novak.

Novak, një aleat i ngushtë i kryeministrit konservator Viktor Orban, dha dorëheqjen nga roli kryesisht ceremonial si presidente pasi u vu nën presion në rritje për faljen e një burri të dënuar për ndihmën për të mbuluar abuzimin seksual në një shtëpi fëmijësh.

Zgjedhja e shpejtë e Sulyok mund të ndihmojë Orbanin të rimarrë iniciativën politike pas një skandali që dukej se binte ndesh me një nga parimet kryesore të partisë së tij: angazhimin e saj ndaj familjes tradicionale dhe vlerave të krishtera.

Parlamenti zgjodhi Sulyok për pesë vjet me mbështetjen e ligjvënësve nga partia në pushtet e Orban, e cila ka një shumicë komanduese.

“Si një avokat, gjithashtu si President i Republikës, unë mund t’i shërbej më së miri të mirës publike dhe të qëndroj për unitetin e kombit duke mbështetur vlerat themelore të ligjit”, tha Sulyok në një deklaratë pas emërimit të tij.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore