Lajme

BE-ja nuk ka prova të transferimeve të armëve vdekjeprurëse nga Kina


Javën e kaluar, ministri britanik i Mbrojtjes, Grant Shapps, akuzoi Kinën për furnizim me materiale vdekjeprurëse në Rusi.

“Mund të zbuloj se kemi prova që Rusia dhe Kina po bashkëpunojnë për pajisjet luftarake për përdorim në Ukrainë”, tha Shapps në një konferencë në Londër.

Por Bashkimi Evropian nuk dëshiron ta besojë.

“Ne nuk kemi asnjë provë për transferimin e pajisjeve vdekjeprurëse”, ka thënë një zyrtar i lartë i BE-së.

“Ajo që kemi është rritja e tregtisë me produkte me përdorim të dyfishtë që përdoren nga industria ruse për të prodhuar armë”, ka shtuar ai.

Ministrat e Jashtëm dhe të Mbrojtjes të BE-së do të fokusohen në iniciativa të ndryshme për furnizimin me armë dhe municion në Ukrainë nga sot dhe nesër.

Miliona fishekë të municioneve të artilerive të premtuara për mars nuk do të arrijnë deri në vjeshtë.

Por Republika Çeke pritet të shpallë furnizimet e para të planit të saj të municionit në qershor.

Nisma e mbrojtjes ajrore e Gjermanisë është në det të hapur. Erdhën premtimet për para, radar dhe raketa. Por asnjë vend i BE-së nuk duket i gatshëm të transferojë lëshuesit Patriot.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore