Aplikacione

Bashkimi Evropian dhe Japonia po ndajnë një qëndrim të ngjashëm në lidhje me AI


Bashkimi Evropian dhe Japonia po ndajnë një qëndrim të ngjashëm në lidhje me inteligjencën artificiale (AI), sipas një zyrtari të lartë të BE-së, Vera Jourova. Ajo tha se shikon një “konvergjencë” në mënyrën se si ata e shohin AI dhe AI gjeneruese.

BE-ja po punon në hartimin e rregullave për AI ndërsa Japonia po eksploron udhëzime më fleksibile për të inkurajuar rritjen ekonomike. Ky është një dallim i rëndësishëm mes tyre.

BE sheh ‘konvergjencë’ me Japoninë për inteligjencën artificiale

Ata po thellojnë bashkëpunimin në fusha të tjera teknologjike të rëndësishme, përfshirë sigurinë kibernetike dhe teknologjinë e çipeve.

Në krahasim me Kinën, bashkëpunimi mes BE-së dhe Japonisë është më i lehtë, pasi ata ndajnë një kuptim të përbashkët të shumë aspekteve të teknologjisë.

Grupi i Shtatë fuqive industriale po diskuton udhëzimet për AI gjeneruese, një teknologji që shpërthen me entuziazëm dhe shqetësime. Diskutimet janë në rrugën e duhur për të nisur konsultimet mbi një kornizë rregullatore për AI, por nevojitet ende punë për të hartuar rregulla për kompanitë e përfshira në AI.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore