Film

Arka e Kinës shënon ngritje të theksuar nga filmat e shfaqur përgjatë vitit 2023


Filmat e prodhuar nga Kina zunë të gjitha dhjetë vendet e para të top-listave në arkat e Kinës, pasi të ardhurat nga teatri në vitin 2023 u rikuperuan fuqishëm.

Të ardhurat bruto arritën një total vjetor prej 54.9 miliardë RMB ose 7.73 miliardë dollarësh, shkruan Variety, transmeton AlbanianPost.

Ky ishte një përmirësim prej 83% në krahasim me vitin e kaluar, sipas të dhënave nga Administrata e Filmit në Kinë, por gjithsesi 14.5% pas vitit 2019, viti i fundit para COVID-it, kur bruto arriti në 64.3 miliardë RMB.

Organi qeveritar tha gjithashtu se viti 2023 ishte shifra e katërt më e lartë e regjistruar në arkë.

Krahasimet me vitin 2022 janë më pak kuptimplotë se në shumë vende të tjera pasi Kina pësoi më të keqen e pandemisë në atë vit dhe kinematë iu nënshtruan tetë muajve të mbylljes së vazhdueshme dhe kufizimeve të kapacitetit.

Në vitin 2020 dhe 2021, kur pjesa më e madhe e botës po punonte nën kufizimet e COVID, Kina po funksiononte kryesisht normalisht.

Firma lokale e biletave Maoyan raportoi se numri i pranimeve në vitin 2023 ishte më i larti në katër vjet, në 1.3 miliardë. Kjo është pjesërisht më pak se një vizitë në kinema për person në vendin masiv.

Edhe pse tregu u rihap kryesisht për titujt e importuar, filmat e prodhuar në Kinë përbënin një pjesë prej 84% të tregut total të arkëtarëve,

Importet shënuan 16%. Përmasat ndryshuan pak nga viti 2022 më i kufizuar.

“Fast X”, me 985 milionë RMB ose 139 milionë dollarë, ishte filmi i importuar me pikët më të mira.

Ai u pasua në atë kategori nga dy tituj të animacionit japonez “Suzume” (me 114 milionë dollarë) dhe “The First Slam Dunk” (93 milionë dollarë).

Dy filma të prodhuar në vend të lëshuar në Vitin e Ri Kinez, “Full River Red” dhe “The Wandering Earth 2”, kryesuan tabelën vjetore dhe tejkaluan vlerën historike prej 4 miliardë RMB (560 milionë dollarë).

Rimëkëmbja në vitin 2023 u nxit nga zgjerimi i operacioneve të kinemasë në qytete dhe zona rurale më të vogla, një tendencë në rritje e filmave prindër-fëmijë dhe ndryshimi i demografisë, veçanërisht nga një audiencë e zgjeruar e moshës 25 vjeç e lart.

“Tregu kinez i filmit përjetoi ndryshime në aspektin e përmbajtjes, audiencës dhe promovimit. Filma të larmishëm u mirëpritën nga tregu, me hite në zhanret e historisë, fantastiko-shkencore dhe fantazi”, tha Maoyan.

“Publiku i ri kërkonte përmbajtje të reja dhe tema të reja. Publiku mashkull ishte audienca kryesore për filmat e animuar të importuar, ndërsa audienca femra priren të zgjedhin animacionet prind-fëmijë dhe filmat që fokusohen në çështjet e grave. Publiku i ri ishte më i prirur të paguante për filma me mjedise krijuese dhe tema të reja”, përfundoi kompania.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore