Lajme

7 të vrarë dhe 17 të plagosur nga sulmi me raketa në Lviv


Të paktën shtatë persona janë vrarë dhe 17 të tjerë janë plagosur nga sulmi me raketa në Lviv.

Ky lajm është bërë i ditur nga guvernatori i Administratës Shtetërore Rajonale të Lviv-it, Maksym Kozytsky, nëpërmjet kanalit të tij në Telegram, citojnë mediat ukrainase, përcjell Albanian Post.

Sipas Komandës Ajrore Perëndimore, katër sulme me raketa kanë ndodhur në Lviv mëngjesin e sotëm.

Sipas tij, tri goditje kanë rënë në objektin e infrastrukturës ushtarake, një në montimin e gomave.

“Ka pasur zjarre. Shuarja vazhdon ende. Objektet kanë pësuar dëme të konsiderueshme. Fatkeqësisht ka të vdekur dhe të lënduar. Deri në këtë orë dihen 6 të vdekur dhe 8 të plagosur. Një fëmijë është në mesin e të lënduarit”, tha fillimisht kryebashkiaku i Lviv-it, Andriy Sadovyi, shkruan Albanian Post.

Më vonë, u raportua për më shumë të plagosur dhe dëme të konsiderueshme.

“Gjashtë persona u vranë më parë. 11 u plagosën, duke përfshirë një fëmijë. Rreth 40 makina u dëmtuan ose u shkatërruan. Xhamat e një hoteli aty pranë u thyen nga vala goditëse. Ukrainasit e evakuuar jetojnë atje”, tha ai.

Trafiku u bllokua në rrugën Levandivska (nga rruga “Syayvo” në rrugën “Shevchenko”).

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore