Lajme

Zvicra bën bashkë Kurtin dhe Vuçiç-in, të dy pjesëmarrës në të njëjtën panel diskutimi


Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, do të jetë pjesë e Forumit Ekonomik Botëror, që po mbahet në Davos të Zvicrës.

Kështu të paktën njofton agjencia e lajmeve serbe, Tanjug, të martën e 24 majit.

Gjatë forumit, Vuçiç, do të ketë edhe takime dypalëshe me zyrtarë shtetërorë dhe përfaqësues të ndryshëm të institucioneve financiare.

Por, njëra ndër ngjarjet kryesore në margjinat e forumit, të paktën për rajonin, do të jetë paneli me temën “Dialogu Diplomatik për Ballkanin Perëndimor”, në të cilën pjesëmarrës përveç Vuçiç do të jetë edhe Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili pas përfundimit të vizitës së tij 16 ditore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka udhëtuar për në Zvicër për të qenë pjesëmarrës në Forumin Ekonomik Botërorë.

Ndryshe takimi i fundit – ndonëse joformal- në mes të Kurtit dhe Vuçiç, daton më 4 maj, kur dy liderët shtetëror pas takimeve të ndara që patën me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, darkuan në pallatin Borsig në Gjermani, në prezencën e të dërguarit special të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak.

“Gjatë takimit, Kryeministri Kurti ritheksoi qëndrimin për një marrëveshje ligjërisht të obligueshme, që normalizon plotësisht marrëdhëniet ndërmjet dy shteteve, duke pasur në qendër njohjen reciproke”, thuhej në njoftimin e zyrës për media të Kurtit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore