Film

Zbulohen nominimet për Academy Awards 2023


Filmi i pazakontë dhe sentimental “Everything Everywhere All at Once” kryesoi në mesin e filmave të nominuar për çmimet e 95-të të Academy Awards të martën, duke shënuar 11 nominime.

“All Quiet on the Western Front” dhe “The Banshees of Inisherin” pasuan me nëntë nominime secili.

Blockbusters “Top Gun: Maverick” dhe “Avatar: The Way of Water” secili u nominua për filmin më të mirë, dhe ka shumë fuqi yjesh midis të nominuarve.

Rihanna dhe Lady Gaga u nominuan në kategorinë e këngës origjinale (për meloditë nga “Black Panther: Wakanda Forever” dhe “Top Gun: Maverick”, respektivisht), pasi veteranët e ndustrisë u nderuan gjithashtu.

Këta aktorë përfshijnë Angela Bassett, e cila u nominua në kategorinë e aktores më të mirë dytësore për rolin e saj në “Black Panther: Wakanda Forever”; Jamie Lee Curtis në të njëjtën kategori për “Everything Everywhere All at Once”; Judd Hirsch në “The Fabelmans”, i nominuar për aktorin më të mirë dytësor; Colin Farrell në “The Banshees of Inisherin” dhe Brendan Fraser në “The Whale”, i nominuar për aktorin më të mirë; dhe në kategorinë e aktores më të mirë Cate Blanchett për “Tár”, Michelle Williams në “The Fabelmans” dhe Michelle Yeoh në “Everything Everywhere All at Once”.

Allison Williams, e cila së fundmi luajti në hitin horror “M3GAN” dhe Riz Ahmed, i cili mori një Oscar vitin e kaluar për rolin e tij në filmin e shkurtër “The Long Goodbye”, shpallën nominimet.

Lista e plotë:

Filmi më i mirë

“All Quiet on the Western Front”

“Avatar: The Way of Water”

“The Banshees of Inisherin”

“Elvis”

“Everything Everywhere All at Once”

“The Fabelmans”

“Tár”

“Top Gun: Maverick”

“Triangle of Sadness”

“Women Talking”

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Angela Bassett, “Black Panther: Wakanda Forever”

Hong Chau, “The Whale”

Kerry Condon, “The Banshees of Inisherin”

Jamie Lee Curtis, “Everything Everywhere All at Once”

Stephanie Hsu, “Everything Everywhere All at Once”

Aktori më i mirë në rol dytësor

Brendan Gleeson, “The Banshees of Inisherin”

Brian Tyree Henry, “Causeway”

Judd Hirsch, “The Fabelmans”

Barry Keoghan, “The Banshees of Inisherin”

Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All at Once”

Filmi më i mirë i huaj

“All Quiet on the Western Front,” Germany

“Argentina, 1985,” Argentina

“Close,” Belgium

“EO,” Poland

“The Quiet Girl,” Ireland

Dokumentar me metrazh të shkurtër

“The Elephant Whisperers”

“Haulout”

“How Do You Measure a Year?”

“The Martha Mitchell Effect”

“Stranger at the Gate”

Kënga më e mirë origjinale

“Applause” nga “Tell It like a Woman”

“Hold My Hand” nga “Top Gun: Maverick”

“Lift Me Up” nga “Black Panther: Wakanda Forever”

“Naatu Naatu” nga “RRR”

“This Is A Life” nga “Everything Everywhere All at Once”

Filmat e animuar

“Pinocchio” i Guillermo del Toro’s

“Marcel the Shell With Shoes On”

“Puss in Boots: The Last Wish”

“The Sea Beast”

“Turning Red”

Skenari i përshtatur

“All Quiet on the Western Front”

“Glass Onion: A Knives Out Mystery”

“Living”

“Top Gun: Maverick”

“Women Talking”

Skenar origjinal

“The Banshees of Inisherin”

“Everything Everywhere All at Once”

“The Fabelmans”

“Tár”

“Triangle of Sadness”

Aktor në rol kryesor

Austin Butler, “Elvis”

Colin Farrell, “The Banshees of Inisherin”

Brendan Fraser, “The Whale”

Paul Mescal, “Aftersun”

Bill Nighy, “Living”

Aktore në rol kryesor

Cate Blanchett, “Tár”

Ana de Armas, “Blonde”

Andrea Riseborough, “To Leslie”

Michelle Williams, “The Fabelmans”

Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All at Once”

Regisori më i mirë

Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin”

Daniel Scheinert dhe Daniel Kwan, “Everything Everywhere All at Once”

Steven Spielberg, “The Fabelmans”

Todd Field, “Tár”

Ruben Ostlund, “Triangle of Sadness”

Kinematografia

“All Quiet on the Western Front”

“Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths”

“Elvis”

“Empire of Light”

“Tár”

Efektet vizuale

“All Quiet on the Western Front”

“Avatar: The Way of Water”

“The Batman”

“Black Panther: Wakanda Forever”

“Top Gun: Maverick”

Çmimet e Akademisë do të mbahen të dielën e 12 marsit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore