Warriors dominon Grizzlies, Bucks mposhtin në frymën e fundin Celtics

Stephen Curry, Jordan Poole dhe Klay Thompson u bashkuan për 78 pikë ndërsa Golden State Warriors dominuan Memphis Grizzlies për të udhëhequr serinë e tyre gjysmëfinale të Konferencës Perëndimore.

Në ndeshjen e tretë të serisë, Warriors fituan 142-112 për të kaluar në epërsi 2-1.

Në play-offin e Konferencës Lindore, Milwaukee Bucks mposhti Boston Celtics me rezultat 103-101.

Giannis Antetokounmpo shënoi 42 pikë ndërsa Bucks kaluan 2-1 në epërsi.

Celtics kishin bërë një rikthim të vonshëm në ndeshjen e tretë të së shtunës, duke u rikthyer nga 13 pikë prapa për të marrë një pikë epërsi me një minutë e 49 sekonda të mbetura falë gjuajtjeve të lira të Jaylen Brown.

Por Antetokounmpo dhe Jrue Holiday i vendosën Bucks përsëri përpara, një epërsi që Celtics nuk arritën ta përmbysin, pavarësisht përpjekjeve të vona nga Boston me Al Horford që shënoi disa milisekonda pasi përfundoi ndeshja.

Në San Francisko, Curry shënoi 30 pikë për ekipin, ndërsa Thompson shtoi 21 dhe Poole 27 nga stoli në fitoren e Warriors.

Ishte hera e katërt në këto play-off që Curry kishte shënuar 30 pikë, dhe e kaloi atë duke kaluar Paul Pierce dhe Kevin McHale në vendin e 21-të në listën e shënuesve të të gjitha kohërave të NBA-së në playoff.

Ja Morant i Grizzlies udhëhoqi ndeshjen me 34 pikë, por duhej të humbiste gjashtë minutat e fundit pasi pësoi një lëndim.

Trajneri i Grizzlies, Taylor Jenkins më vonë tha se Poole “e kishte kapur gjurin e Morant “, ndërsa Ja Morant më vonë postoi në Twitter – dhe fshiu – se Poole “e kishte thyer kodin”.

Poole mohoi se ai kishte lënduar qëllimisht kundërshtarin e tij.

“Unë godita topin dhe po shkoja për topin. Natyrisht, ju nuk dëshironi të shihni që dikush të lëndohet. Unë nuk jam as ai lloj lojtari. Unë i respektoj të gjithë”, tha ai.

“Shpresojmë se ai do të bëhet më mirë dhe ne mund ta shohim atë atje në ndeshjen tjetër. Unë as nuk luaj kështu në të vërtetë. Ky nuk është lloji im i lojës”.