United triumfues, Tottenham-it i ik zona Champions

Kryendeshja e javës në Premier League mes Tottenham-it dhe Manchester United-it përfundoi me fitoren e këtyre të fundit.

Djajtë e kuq rikthyen rezultatin nga 1-0 në 1-3 për të marrë tre pikë dhe për t’u konfirmuar kështu si forca e dytë e kampionatit anglez.

United shënuan të parët, me anë të Cavani-t, por goli u anulua për shkak të një faul-i nga VAR.

Pastaj, pesë minuta para fundit të pjesës së parë, Son ndihmoi Tottenham-in që të arrij epërsinë.

Jug Koreani shfrytëzoi për mrekulli pasimin e Lucas Moura-s duke e dërguar skuadrën e Mourinho-s në avantazh në pushimin mes pjesëve.

Djajtë e kuq e dominuan tërësisht pjesën e dytë, dhe nuk kishte si të ndodhte ndryshe pos të shpërbleheshin me fitore.

Fillimisht braziliani Fred në minutën e 58-të barazoi shifrat, duke e kthyer gjithë ndeshjen në duart e Manchester United-it.

Pritja e Henderson-it ndaj Kane ishte vendimtare po ashtu për United-in.

Golin e tre pikëve, e shënoi Cavani, 11 minuta para përfundimit të kohës së rregullt.

Greenwood thelloi rezultatin në aksionin e fundit, duke shënuar për 1-3.

Me këtë tre pikësh, United thellon epërsinë në vendin e dytë me 63 pikë.

Me vetëm 49 pikë dhe shtatë ndeshje deri në fund, Tottenham rrezikon edhe vendin e shtatë dhe tani pozita në Champions duket një mision i pamundur për gjelat.