Auto

Turqia do të nxjerrë në treg makinën e saj të parë elektrike


Turqia do të zbulojë makinën e saj të parë elektrike të prodhuar në vend ndërsa Erdogan kërkon të nxjerrë në pah suksesin ekonomik të vendit përpara zgjedhjeve të vitit të ardhshëm.

Lajmi u bë i ditur nga kompania “Bloomberg”.

Grupi turk i “Automobile Joint Venture”, ose Togg, planifikon të investojë 22 miliardë lira (1.2 miliardë dollarë) në projekt dhe të prodhojë 175 mijë makina në vit.

Një makinë elektrike turke do të ketë 65 për qind pjesë të prodhuara në vend deri në vitin 2025, sipas kompanisë, nga 51 për qind fillimisht.

Kompania tha se planifikon të prodhojë 1 milion makina deri në vitin 2030 dhe se projekti do t’i sjellë 50 miliardë dollarë ekonomisë turke gjatë 15 viteve të ardhshme.

Edhe shteti nga ana e tij e mbështet projektin me ulje taksash, tokë pa pagesë, kosto të ulët huamarrjeje dhe garanci për blerjen e 30 mijë makinave në vit deri në fund të vitit 2035.

Siç vë në dukje botimi, në sfondin e thellimit të problemeve ekonomike të vendit për shkak të rritjes së shpejtë të inflacionit të shkaktuar nga ulja e normës së interesit nga banka qendrore, partia në pushtet e Turqisë dëshiron të tregojë projekte të mëdha për të përmirësuar pozicionet e saj përpara zgjedhjet.

Në nëntë muajt e parë të vitit 2022, shitjet e makinave ranë me 8.2 për qind.

Kjo, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, sipas shoqatës së industrisë ODD.

Rënia u nxit nga rënia e lirës prej 28 për qind kundrejt dollarit këtë vit, duke e bërë atë performuesin e dytë më të keq në tregjet në zhvillim.

Megjithatë, inflacioni i lirës ka pasur një efekt pozitiv te eksportet, pasi Turqia është një qendër e rëndësishme e prodhimit të makinave për Evropën.

Prodhuesit e mëdhenj të automjeteve, duke përfshirë Ford, Toyota dhe Mercedes Benz, kanë fabrika në vend.

Në shtator, prodhimi i makinave në Turqi u rrit me 20.5 për qind ndërsa eksportet e makinave u rritën me 11.3 për qind nga viti në vit në terma dollarë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore