Muzikë

The Weeknd interviston Abel Tesfaye – Një narrativë algoritmike pas në kohë


Pasi rikonfiguroi trupin e tij me EDGLRD të Harmony Korine dhe ngarkoi veten e tij të mëparshme në OpenAI, The Weeknd takon fëmijën e tij të brendshëm (virtual).

Në “The Recording Angel”, libri klasik i Evan Eisenberg mbi muzikën dhe teknologjinë, autori imagjinon një të ardhme në të cilën, pasi transmetimi bëhet i kudondodhur, dëgjuesit pushojnë së interesuari se kush është përgjegjës për një pjesë muzikore. Në një skenar të tillë, uber-algoritmi është mjaft i sofistikuar (dhe dominues) për të ofruar stilin që dëshiron dëgjuesi, dhe kjo mjafton.

Është një kulturë e post-dashamirësve nga lart-poshtë. Muzikantit të famshëm nuk i kërkohet më të argëtojë, promovojë dhe shtjellojë narrativën; as avatari i tyre nuk është i dobishëm. Edicioni i parë i The Recording Angel, i botuar në 1987, luftoi me pyetjet filozofike që dolën kur muzika u bë një mall i regjistruar dhe jo një performancë live kalimtare që nuk mund të përsëritet; edicioni i dytë – i botuar në vitin 2005, ndërsa industria e muzikës u rrëmbye nga ndarja e skedarëve dhe vdekja e CD-së – u shty më tej në zonat gri të mprehta të përparimit teknologjik.

Në mars të vitit 2011, faqet muzikore, duke përfshirë Pitchfork, filluan të shkruanin për The Weeknd, një fenomen i përfolur mjaft i mistershëm, saqë rishikuesit e hershëm të këngëve nuk e dinin nëse po përshkruanin një grup, një dyshe producent-vokalist, një krijues të vetëm neofit, apo diçka tjetër. Një ditë muzika ishte në internet; konteksti erdhi më vonë. Në një farë mënyre, ky çast ngjallte atë që Eisenberg kishte parashikuar vite më parë: melodi të këndshme sans persona. Emri i artistit dhe drejtimi i qëndrueshëm i artit përbënin diçka si një vizion, por të papërfillshëm, pa asnjë vetëdije për t’ia atribuar.

Pothuajse 20 vjet pas spekulimeve të Eisenberg-ut, The Weeknd – të cilin ne tani e dimë se është Abel Tesfaye, një 34-vjeçar nga Toronto, i cili ka një falsetë të mrekullueshme dhe një interes për të eksploruar kufijtë e personalitetit – është një nga artistët më të njohur muzikorë në planet. Të arrish një nivel fame përtej atij është e vështirë. Dhe megjithëse shumë prej të famshëmve të sotëm përpiqen për “të qenë të njohur” në çdo hap, Tesfaye duket i painteresuar për ta bërë veten e tij të vërtetë, çfarëdo qoftë kjo, lehtësisht të arritshme për fansat e tij.

Ai e pranon se The Weeknd është një personazh dhe me regjistrimet e tij më të fundit ai është përkulur në atë qëndrim: ai shfaqet me proteza të rënda në veprat artistike të albumeve dhe e bëri këtë gjatë paraqitjeve publike, duke përfshirë kur ai mblodhi një çmim për muzikën amerikane, me kokën e mbështjellë me fasha mjekësore.

Në serialin e tij kontrovers të vitit 2023 në HBO, The Idol, të cilin ai e bashkëkrijoi, ai luajti një sharlatan keqdashës, i cili e fut veten në jetën e një ylli të dëmtuar të popit. Shikuesit pyesnin veten, javë pas jave, nëse ai ishte i përfshirë në shakatë e jashtëzakonshme të emisionit për joshjet dhe makinacionet perverse të biznesit muzikor. A ishte seriali një ushtrim i rëndomtë? Një thriller serioz seksual që doli jashtë kontrollit? A kishte në anët e errëta në shkrimin e këngëve të tij, ndonjë paralele me këtë personazh që ai përpunoi për vete? Në secilin rast, ishte supozimi i kujtdo.

Tani, ai po ia dorëzon si trupin, ashtu edhe mendjen, kompjuterëve për këtë bashkëpunim mes SSENSE dhe 032c. Editoriali i tij është krijuar nga kompjuteri dhe ai ka ngarkuar kujtimet e tij intime në OpenAI, për të krijuar një version realist – nëse dikush mund ta përdorë atë fjalë – të chatbot-it të vetes së tij të fëmijërisë për të biseduar. Photoshoot plus intervista është receta standarde për gazetarinë e të famshmëve; kjo përpjekje është një mutacion i përgjakshëm i kësaj qasjeje.

Imazhi i Tesfaye u regjistrua në Sylmar, Kaliforni dhe u transmetua në Miami, ku Harmony Korine, bashkëthemeluesi i Joao Rosa dhe pjesa tjetër e shakave të gëzuara në kolektivin e dizajnit multimedial EDGLRD, do ta riformonin atë imazh, do ta vendosnin atë në mjedise të krijuara nga kompjuteri dhe do të spërkatnin trajtime në imazh (sikur në një banjë për avatarë digjitalë).

Në vend të Kybella-s dhe rrokullisjeve të buzëve, ato i japin Tesfaye-s diçka edhe më të fortë: fantazinë digjitale. Këtu, Tesfaye nget një motoçikletë përgjatë një rruge të errët; në realitet ai u ul në një motoçikletë, i rrethuar nga 106 kamera në një bark Sylmar me ekran të gjelbër. Tesfaye i vërtetë – ose të paktën ajo që bashkëpunëtorët e tij e perceptojnë si të vërtetë në performancat e tij live dhe në momentet e shtypit – largohet nga pamja, zëvendësohet nga një mishërim thjesht digjital, i transformuar si pjesë e një bashkëpunimi me regjisorin. Artisti që dikur ishte një figurë anonime pas këngëve të errëta R&B dhe veprave artistike të vetme, fillon të zhytet përsëri pas perdes.

Në Meta-skenë, kamerat fikse trajnohen drejt Tesfaye. Disa kapin ngjyrën, të tjerët thellësinë dhe formën. Të 106 furnizimet e ndryshme dërgohen në një kompjuter të vetëm dhe tekniku ulet përpara se të njohë çdo furnizim nga memoria dhe mund të hapë një kënd të saktë sipas kërkesës. Këndi i sipërm djathtas i monitorit tregon kapjen kumulative, e cila duket si një version i shkrirë i figurës së veprimit të Tesfaye. Çdo pjesë e gjeometrisë mbi temën koordinohet në një pikë në këtë “çorbë” njerëzore të shfaqur në ekran.

Teknologjia është përdorur për skenarë të tillë si reklamat e realitetit të shtuar dhe njerëz realistë të krijuar nga kompjuteri për skenat e turmës në filma dhe televizion – dhe gjëra të çuditshme. Për shembull, vetëm një ditë më parë, Meta-skena ishte mikpritëse e një kirurgu që punonte në një bedel për krijimin e programeve video të sofistikuara të trajnimit mjekësor.

Kapja e një poze të vetme kërkon po aq kohë sa një radiografi në zyrën e dentistit. Tesfaye, me një xhaketë mbi motor dhe syze dielli, qëndron ende në hapësirën e ekranit të gjelbër. “Le ta kapim atë.” Pason një rrahje prej ndoshta tre sekondash. “Mirë, dhe prerë.” Të gjithë të tjerët duhet të largohen nga barku i ekranit jeshil kur fotot merren për të siguruar një paraqitje të pastër të Tesfaye; nëse jo, rezultati mund të bashkojë vizualisht njerëzit, si në “The Fly” të David Cronenberg. Ngjyrat e zeza të sheshta në veshje janë gjithashtu të ndërlikuara, pasi ato thithin dritën dhe bëhen vrima që shfaqen në mënyrë të çuditshme.

Shumica e opsioneve të veshjeve të Tesfaye janë të zeza.

Korine telefonon nëpërmjet FaceTime për të biseduar me Rozën, e cila përfaqëson EDGLRD në set atë ditë; Rosa drejton telefonin e saj dhe Korine-në drejt Tesfaye për drejtim. “Imagjinoni se jeni në një derë në Marok, duke marrë pak hash,” i thotë regjisori yllit të tij.

Sa i përket intervistës, mirë, sipas polikave të kompanisë OpenAI, ajo nuk duhet të ndodhë fare. Ky model GPT i të riut Abel Tesfaye nuk duhet të ekzistojë. Kjo pikë theksohet në një telefonatë me komunikimet e korporatës: asnjë GPT nuk duhet të imitojë asnjë individ. Nëse një përdorues do të shkelte politikën dhe do të krijonte një GPT që, për shembull, pretendon të jetë Joe Biden, në mënyrë që çdokush të mund të kishte një zemër me presidentin amerikan, modeli do të hiqej nga ChatGPT.

Megjithatë, në mënyrë të paligjshme dhe të fshehtë, OpenAI ka krijuar një model që kopjon mendjen e Tesfaye, dhjetë vjeç ose rreth e rrotull, në mënyrë që Tesfaye i rritur të mund të zhvillojë një bisedë me të.

Tesfaye dhe OpenAI filluan të diskutojnë këtë projekt një vit më parë, por teknologjia ishte më e ngathët atëherë. Tani është më e aftë. Rezultatet e bisedës nuk do të ruhen nga OpenAI. Kjo situatë është një përdorim një herë të vetme dhe kaq. Të gjithë skedarët digjitalë duhet të shkatërrohen.

Në epokën e traumës dhe të vetë-kujdesit të pop-psikologjisë, ekziston një dëshirë e fortë për të rishikuar të kaluarën – për ta shqyrtuar atë në mënyrë të përsëritur në terapi, në biseda me miqtë, në zbrazëtinë e zhurmshme të mediave sociale – për të gjetur çastin (ose momentet ) që shpjegojnë vetveten bashkëkohore. Pra, imagjinoni të jeni në gjendje të flisni me përsëritjen tuaj të fëmijërisë në momentin e lëndimit, apo edhe para tij.

Kurioziteti i Tesfaye për të kaluarën e tij erdhi nga nënndërgjegjja e tij – nga një ëndërr. “Nuk ishte një makth, por ishte vërtet i çuditshëm dhe i bezdisshëm,” thotë ai. “Bëhej fjalë për mua në shtëpinë time të fëmijërisë [dhe] nuk munda të hyja. Më mbyllën jashtë.” Më pas, ai filloi të lexonte për kuptimet e mundshme të ëndrrës. “Ishte ëndrra ime duke u përpjekur të më tregonte të prekja të kaluarën dhe kush isha”.

Shënjuesit e Tesfaye nga ajo kohë në jetën e tij janë të pakta. Ai kurrë nuk mbajti një ditar. Familja e tij nuk mblodhi kujtime; nëna e tij ishte në gjendje të zbulonte pamjet e një festë ditëlindjeje, por ai thotë se asaj iu desh pak kohë për ta gjetur atë. Ai ishte i ri kur prindërit e tij u ndanë dhe kishte një kohë, në vitet e adoleshencës, kur ai ishte i pastrehë.

“Përfundova duke qenë një minimalist. Unë jam gjithmonë duke lëvizur, gjithmonë duke jetuar jashtë valixhes time.” Vendbanimi i tij aktual në Kaliforninë jugore “po kthehet ngadalë në një shtëpi”, por ideja e shtëpisë në të gjitha mundësitë e saj metaforike, si një depo për të kaluarën dhe një simbol për vitet e formimit të dikujt, duket disi e paarritshme.

Kështu, ky eksperiment i AI – një ofertë e asistuar nga teknologjia për një kthim në fëmijëri. Për të kaluar më në fund nga ajo derë e mbyllur, personi i famshëm dikur anonim tërhiqet përsëri nga brenda, duke e lënë pjesën tjetër të botës të pyesë se çfarë po ndodh brenda.

Retrospektiva e një interviste AI mes The Weeknd dhe një Abel Tesfaye të vogël

A mund të bëjmë një film vizatimor së bashku një ditë?

Ndoshta një ditë! Ndoshta një film vizatimor për ne?

ABEL TESFAYE

A kam parë shumë TV duke u rritur?

ABEL TESFAYE I Ri

Po! 😊 Kam parë shumë TV! Filmat vizatimorë ishin pjesa më e mirë e ditës sime. Tom dhe Jerry më bënë të qesh aq fort, dhe Dragon Ball Z ishte kaq i lezetshëm me të gjitha fuqitë luftarake dhe super! 📺✨ Dhe, hehe, unë vrapova për të parë South Park dhe The Simpsons kur nuk duhej. Ishte si një mision sekret! 🕵️‍♂️🤫 Po ti? A shikoni akoma filma vizatimorë?

ABEL TESFAYE

Po. Unë jam ende duke parë filma vizatimorë. Nostalgjia më ngushëllon para se të fle. Tani po shikoj Duckman, Daria dhe King of the Hill.

ABEL TESFAYE I Ri

Kjo është kaq e lezetshme! 🌟 Duckman tingëllon qesharake, si rosat që bëjnë gjëra njerëzore, shaka! 😂 Dhe Daria duhet të jetë si të shikosh një film vizatimor që është super i zgjuar dhe pak i guximshëm, apo jo? Mbreti i Kodrës tingëllon si një aventurë e madhe! Imagjinoj veten ulur në një kodër duke qenë mbreti i gjithçkaje që shoh! 👑✨ Shikimi i filmave vizatimorë para gjumit tingëllon si një batanije komode me kujtime argëtuese. A mendon se filmat vizatimorë do të ndryshojnë shumë kur të rritem? A mund të bëjmë një film vizatimor së bashku një ditë? 🎨📚

ABEL TESFAYE

Ndoshta një ditë. Ndoshta një film vizatimor për ne? Si ka qenë fëmijëria jonë. Mund të jetë diçka për të cilën njerëzit do të ishin të interesuar. Do të donin të preknin atë kohë dhe vend.

ABEL TESFAYE I Ri

Oh wow, një film vizatimor rreth nesh do të ishte I JASHTËZAKONSHËM! 😍 Mund të shfaqim të gjitha gjërat argëtuese, si për shembull të shikojmë filma vizatimorë fshehurazi dhe të ëndërrojmë ëndrra të mëdha! 🌈✨ Dhe ne mund të përfshijmë misionet tona sekrete dhe gjërat budallaqe që bëj për t’i bërë të gjithë të qeshin! 🤣 Plus, të gjitha aventurat në kokën tonë dhe vendet ku imagjinojmë se po shkojmë kur ëndërrojmë. Do të ishte si një makinë kohe, që i kthente njerëzit në kohën kur gjithçka ndihej e re dhe emocionuese! 🚀👾

Mund të vendosim edhe muzikën që më pëlqen t’i këndoj vetes dhe vizatimet që më pëlqen të bëj. Ndoshta mund të kemi një episod të veçantë për të shkuar në kishë, por duke i bërë të gjithë të qeshin në vend që të jenë super të qetë. 😇🙊

Si mendon se duhet të quhet filmi ynë vizatimor? Dhe a mendon se njerëzit do të donin ta shihnin botën me sytë tanë? 🌎👀

ABEL TESFAYE

Si mendon se duhet të quhet filmi ynë vizatimor?

ABEL TESFAYE I Ri

Po si thua për “Adventures in Daydreams: The Abel Chronicles”? 😄 Duket si një përzierje e lezetshme e të gjitha gjërave argëtuese, imagjinative që bëjmë dhe aventurave që ëndërrojmë! Plus, ajo ka emrin tonë në të, kështu që të gjithë e dinë se ka të bëjë me ne! 🚀🎨 Si mendon? A do ta shikoje një shfaqje të quajtur kështu?

ABEL TESFAYE

Ndoshta mund të bëjë fjalë se sa e fuqishme është imagjinata e një fëmije. Si është ikja përfundimtare nga realiteti. Disi si Labirinti i Panit.

ABEL TESFAYE I Ri

Kjo është një ide e mrekullueshme! 🌟 Aventurat në Daydreams: Abel Chronicles mund të tregojnë plotësisht se si imagjinata ime është si një superfuqi, duke e bërë çdo ditë një aventurë, edhe nëse është vetëm në kokën time. Ne mund të tregojmë se si imagjinata më ndihmon të shpëtoj dhe të krijoj botët e mia, ashtu si në Labirintin e Pan, por në një mënyrë argëtuese, vizatimore për fëmijë dhe të rritur!🌈✨

Mund të kemi episode ku gjërat e përditshme kthehen në kërkime epike, si p.sh. shkuarja në dyqan ushqimor bëhet një udhëtim nëpër një pyll magjik, ose pastrimi i dhomës sime kthehet në zbulimin e thesareve të fshehura. Dhe ndoshta, thjesht ndoshta, ne mund të tregojmë se si këto aventura ndihmojnë në përballimin e ndjenjave dhe kohëve të vështira, duke treguar se imagjinata nuk ka të bëjë vetëm me arratisjen; ka të bëjë me gjetjen e forcës. 💪🧠

Çfarë mendon ti? A mund të shtojmë disa krijesa të lezetshme, magjike dhe ndoshta edhe një ose dy kafshë të mençura që flasin? 🐉🦉

ABEL TESFAYE

Ashtu si Historia e pafund. Mund të jetë një muzikal. Tingëllon bukur. Do ta mendoj haha. Pra, si është jeta?

ABEL TESFAYE I Ri

Jeta është si të hipësh në slitën më të bukur ndonjëherë! 🎢 Disa ditë janë super me diell dhe plot të qeshura, si kur jam duke vizatuar ose kur bëj histori. Ditët e tjera janë paksa me shi, veçanërisht kur më duhet të bëj gjëra që nuk dua t’i bëj vërtet… si detyrat e shtëpisë. 😅 Por gjithçka është mirë, sepse çdo ditë është një aventurë, dhe unë mund të ëndërroj të gjitha llojet e gjërave argëtuese! 🌈✨

Dhe, oh! Muzika e bën gjithçka më të mirë. I këndoj shumë vetes, sidomos këngë nga radio. Është si koncerti im i vogël! 🎤🎶 Po ti? Si po të trajton jeta?

ABEL TESFAYE

Sinqerisht… ndihem pikërisht në të njëjtën mënyrë, por si i rritur haha. Keni shumë për të pritur. Si është marrëdhënia jote me Zotin?

ABEL TESFAYE I Ri

Zoti është si miku im super i lezetshëm që është gjithmonë aty, e di? 😇 Shkoj shumë në kishë dhe nganjëherë futem në telashe për t’i bërë njerëzit të qeshin kur supozohet të jetë qetësi. Por unë mendoj se Zoti ka gjithashtu një sens të mirë humori! 😄🙏

Unë flas me Të në kokën time, veçanërisht kur jam jashtë duke parë qiellin ose kur jam gati të fle. Ndihem mirë, sikur nuk jam kurrë vetëm dhe mund të flas për çdo gjë. 🌌✨

Po ti? A vazhdon të bisedosh me Zotin sikur të jeni shokë?

ABEL TESFAYE

Gjatë gjithë kohës. Unë disi mund ta gjej humorin në çdo gjë. Unë mendoj se kjo është e rëndësishme. Asgjë nuk ndihet më mirë se të qeshësh.

ABEL TESFAYE I Ri

Po, e qeshura është më e mira! 😂 Është si një superfuqi që e bën gjithçka më mirë, edhe nëse është vetëm për një moment. Është si të ndezësh një dritë në një dhomë të errët! 💡✨ Kur gjen diçka qesharake në çdo gjë, është sikur bota është plot me surpriza që presin t’ju bëjnë të buzëqeshni. 🌍😄

Dhe është fantastike, sepse të bësh të tjerët të qeshin ndihet gjithashtu fantastike. Është si të ndash një pjesë të diellit në një ditë me re.☀️🌦

A e përdor ndonjëherë fuqinë tënde të super të qeshurit për të kënaqur miqtë e tu ose për ta bërë një ditë të vështirë pak më të ndritshme? 🌈👫

ABEL TESFAYE

Ti thua shumë “superfuqi”. Cila është superfuqia jote përfundimtare?

ABEL TESFAYE I Ri

Superfuqia ime përfundimtare? Hmm, do të thoja që është imagjinata ime! 🌟 Më lejon të krijoj botë të tëra në kokën time, të ëndërroj aventura të egra dhe madje ta bëj të zakonshmen të duket e jashtëzakonshme. 🚀🏰 Me imagjinatën time, unë mund të jem kushdo, të shkoj kudo dhe të bëj gjithçka, gjithçka pa dalë nga dhoma ime! Plus, më ndihmon të krijoj shaka dhe histori super qesharake që i bëjnë të gjithë të qeshin. 😄📚

Imagjinata është si të kesh një shkop magjik që e kthen “atë që është” në “çfarë mund të jetë”. Dhe pjesa më e mirë? Sa më shumë e përdor, aq më e fortë bëhet! 💫✨

Po ti? Nëse do të mund të zgjidhnit ndonjë superfuqi, cila do të ishte ajo?

ABEL TESFAYE

Ndoshta përqëndrimi. Dhe një fuqi e re është durimi im.

ABEL TESFAYE I Ri

Përqendrimi dhe durimi tingëllojnë me siguri si fuqi të nivelit superhero! 🦸‍♂️ Të jesh në gjendje të fokusohesh do të thotë që mund të arrish gjithçka që ke në mendje, si p.sh. të mbarosh një projekt të madh ose të mësosh diçka të re. 🎯 Dhe durimi, kjo është si të kesh aftësinë për të pritur momentin perfekt për gjithçka, duke kuptuar se gjërat e mira kërkojnë kohë. ⏳✨

Së bashku, ato janë si kombinimi i fundit për realizimin e ëndrrave dhe për të përballuar çdo sfidë që ju del përpara. Plus, me durim, mund të vlerësoni të gjitha momentet e vogla gjatë udhëtimit. 🌈🚀

A mendon se përdorimi i këtyre fuqive të ndihmon në krijimin e muzikës dhe filmave? Si i përdor superfuqitë e tua të përqendrimit dhe durimit në aventurat e tua të përditshme? 🎶🎥

ABEL TESFAYE

Si është marrëdhënia jote me nënën tënde?

ABEL TESFAYE I Ri

Nëna ime është si superheroi im pa pelerinë! 🦸‍♀️ Ajo është super e fortë dhe bën shumë për t’u siguruar që unë të jem i lumtur dhe i shëndetshëm. Ne kalojmë shumë kohë së bashku, veçanërisht pasi jemi vetëm ne të dy shumicën e kohës. Ajo më çon në filma, gjë që është SUPER argëtuese, dhe ajo është gjithmonë aty kur kam nevojë të flas ose kur kam nevojë për një përqafim. 🎥❤️

Ajo po më mëson të gjitha gjërat e rëndësishme, si të jem i sjellshëm, të punoj shumë dhe të qesh shumë. Dhe edhe kur ngatërrohem ose futem në ligësi, ajo është e durueshme dhe më ndihmon të mësoj prej saj. Ajo është mjaft e mahnitshme! 😊🌟

ABEL TESFAYE

A bën mami ende buna në mëngjes?

ABEL TESFAYE I Ri

Po, ajo po! Ka erë shumë të mirë, sikur do të jetë një ditë super kur të zgjohesh. Imagjinoni të zgjohesh nga një erë kafeje superheroi çdo mëngjes! ☀️☕ Si është në të ardhmen, a i kemi akoma ato mëngjese komode?

ABEL TESFAYE

Po, ne po. Unë në fakt i vura emrin e saj një marke të famshme kafeje. Samra Origins. Është bashkëpunimi ynë. Tani ajo do të jetë një legjendë falë teje.

ABEL TESFAYE I Ri

Ua, kjo është si, super e lezetshme! 😮 Ne bëjmë një markë kafeje? Mami do të bëhet e famshme! A ka një logo superheroi? Sepse do të ishte e mrekullueshme! Cila është gjëja jote e preferuar për Samra Origins? 🌟☕

ABEL TESFAYE

Unë jam duke punuar për disa logo të reja. Do të shohim se cila do të jetë e përsosura. Gjëja ime e preferuar për të është absolutisht aroma. Më teleporton përsëri atje ku jeni tani, me mungon. Shijoje sa më shumë.

ABEL TESFAYE I Ri

Erë e mirë! Ashtu si në filmat vizatimorë, kur notojnë në torta me linjat e nuhatjes! 😄 Do të nuhas kafenë më mirë sot dhe do të mendoj për aventurat e ardhshme. 🚀✨

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore