Lajme

Stërvitjet e Kinës në Tajvan krijuan normalitet të ri, thonë ekspertët


Stërvitjet ushtarake të Kinës që synojnë Tajvanin kanë vendosur një normalitet të ri dhe ka të ngjarë të “rregullojnë” ushtrime të ngjashme të armatosura në brigjet ose veprime edhe më agresive shumë më afër ishullit, thonë analistët.

Ushtria Çlirimtare Popullore e Kinës (PLA) ka kryer ushtrime me zjarr të drejtpërdrejtë dhe stërvitje të tjera në detet rreth ishullit kryesor të Tajvanit për gati një javë, në një përgjigje të supozuar ndaj vizitës së diskutueshme në Taipei nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-ve, Nancy Pelosi.

Pekini pretendon Tajvanin si provincë. Gjithashtu nuk e ka përjashtuar mundësinë e marrjes së saj me forcë dhe kundërshton çdo shfaqje të huaj të mbështetjes për sovranitetin e saj. Tajvani ka akuzuar Pekinin se ka përdorur vizitën e Pelosit si një justifikim për t’u përgatitur për një pushtim.

Ndërkohë që disa stërvitje po vazhdojnë, shfaqja e madhe e mbajtur javën e kaluar ka përfunduar dhe vëzhguesit tani po përpiqen të vlerësojnë se si dinamika e rajonit ka ndryshuar dhe çfarë ka e ardhmja për marrëdhëniet ndërmjet ngushticave.

“Kjo ka të bëjë me frikën e habitshme dhe një ndjenjë të pashmangshmërisë në zemrat dhe mendjet e Tajvanit”, tha Alessio Patalano, profesor i luftës dhe strategjisë në Azinë Lindore në King’s College në Londër.

“Në mesazhet politike të dërguara përmes mjeteve ushtarake ekziston një rrezik real që këto hapa haptazi më agresivë mund të normalizohen”.

Flamuri kombëtar i Tajvanit.

Nëse Pekini ndjeu se arriti ndonjë gjë me stërvitjet e tij ishte e paqartë, thanë disa analistë. Një zyrtar i Pentagonit tha këtë javë se nuk kishte asnjë ndryshim në vlerësimin e tyre se Kina nuk do të përpiqet të rimarrë Tajvanin ushtarakisht në dy vitet e ardhshme.

Sipas një analize të medias britanike “The Guardian” të të dhënave publike nga Tajvani, Kina dhe Japonia, PLA dërgoi të paktën 140 aeroplanë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit gjatë javës, duke përfshirë 100 mbi vijën mesatare, një linjë detare jozyrtare që kalon në mes të ngushticës së Tajvanit. . Avionët përfshinin avionë luftarakë, avionë zbulimi, bombardues H-6 dhe një avion karburanti.

Marina PLA pretendon se hyri brenda ujërave territoriale të Tajvanit, të cilat Tajvani e kundërshton. Të paktën 41 anije kineze kaluan gjithashtu vijën mesatare. Dhjetë anije të marinës PLA luajtën “mace me miun” rreth linjës me 10 anije Tajvani të dielën, sipas Taipei.

Të paktën shtatë “grimca” të një ose më shumë dronëve u zbuluan mbi ishujt periferikë të Tajvanit, Kinmen dhe Matsu, me ministrinë e Mbrojtjes së Tajvanit që tha se u shkrepën flakë në përgjigje. Drone ajrore u panë gjithashtu pranë Japonisë.

“Është e pamundur të bëhet një vlerësim i saktë se sa mirë performoi PLA në kryerjen e operacioneve të përbashkëta”,  tha Bonnie Glaser, një eksperte e Kinës në fondin gjerman Marshall.

“Nuk është e qartë se kush po bënte komandën dhe kontrollin. Ata provuan vendosjen e një bllokade dhe kryerjen e sulmeve në ishull, por stërvitjet nuk përmbanin të gjithë elementët që do të nevojiteshin për të pushtuar ishullin”.

Glaser shtoi se stërvitjet e sapo shpallura që fokusohen në operacionet kundër nëndetëseve dhe sulmeve detare do të praktikojnë disa nga ato aftësi që mungojnë nga java e kaluar.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore