Lajme

Si të bëheni sërish 18 vjeç për vetëm 2 milionë dollarë në vit


Novak Djokovic, 35 vjeç, nganjëherë përdor një vezë për të pasuruar gjakun e tij me oksigjen dhe u flet fjalë të ëmbla gotave me ujë, duke shpresuar që t’i pastrojë ato me mendime pozitive përpara se t’i pijë.

Tom Brady, 45 vjeç, ungjillëzon suplementet që supozohet se sfidojnë moshën, pluhurat e hidratimit dhe sferat e lakueshmërisë.

LeBron James, 38, thuhet se shpenzon 1.5 milionë dollarë në vit për trupin e tij për të mbajtur larg Baba Motin.

Ndërsa shumica e bashkëkohësve të tyre kanë dalë në pension, të tre këta atletë elitarë mbeten mrekulli të fitnesit.

Por në fushën e shkencës moderne të shëndetit, ata janë amatorë në krahasim me Bryan Johnson.

Johnson, 45 vjeç, është një sipërmarrës softuerësh tepër i pasur, i cili ka më shumë se 30 mjekë dhe ekspertë shëndetësorë që monitorojnë çdo funksion të tij trupor.

Ekipi, i udhëhequr nga mjeku 29-vjeçar i mjekësisë rigjeneruese, Oliver Zolman, është zotuar të ndihmojë në kthimin e procesit të plakjes në çdo organ të Johnson.

Zolman dhe Johnson lexojnë me obsesion literaturën shkencore mbi plakjen dhe jetëgjatësinë dhe përdorin Johnson si një derr gini për trajtimet më premtuese, duke ndjekur rezultatet në çdo mënyrë që ata dinë.

Fillimi dhe funksionimi i programit kërkonte një investim prej disa milionë dollarësh, duke përfshirë kostot e një suite mjekësore në shtëpinë e Johnson në Kaliforni.

Këtë vit, ai është në rrugën e duhur për të shpenzuar të paktën 2 milionë dollarë për trupin e tij. Ai dëshiron të ketë trurin, zemrën, mushkëritë, mëlçinë, veshkat, tendinat, dhëmbët, lëkurën, flokët, fshikëzën, penisin dhe rektumin e një 18-vjeçari.

“Trupi jep një konfigurim të caktuar në moshën 18-vjeçare”, thotë ai. “Kjo është me të vërtetë një qasje e pasionuar për të arritur moshën 18 vjeçare kudo”.

Johnson është i vetëdijshëm se kjo mund të tingëllojë si çrregullim dhe se metodat e tij mund të godasin disa si vaj gjarpëri të injektuar nga bioteknologjia, por atij nuk i intereson shumë.

“Kjo është e pritshme dhe pozitive”, thotë ai për kritikat që ka marrë.

Johnson, Zolman dhe ekipi janë më shumë se një vit në eksperimentet e tyre, të cilat ata së bashku i quajnë “Project Blueprint”.

Kjo përfshin udhëzime strikte për dietën e Johnson (1977 kalori vegane në ditë), stërvitjen (një orë në ditë, me intensitet të lartë tre herë në javë) dhe gjumin (në të njëjtën kohë çdo natë, pas dy orësh duke mbajtur syze që bllokojnë dritën blu).

Në interes të rregullimit të mirë të këtij programi, Johnson monitoron vazhdimisht shenjat e tij jetësore.

Çdo muaj, ai gjithashtu duron dhjetëra procedura mjekësore, disa mjaft ekstreme dhe të dhimbshme, pastaj mat rezultatet e tyre me analiza shtesë të gjakut, MRI, ultratinguj dhe kolonoskopi.

“Unë trajtoj atletët dhe personazhet e famshëm të Hollivudit, dhe askush nuk po e shtyn standardin aq shumë sa Bryan”, thotë Jeff Toll, një mjek intern në ekip.

E gjithë puna, thonë mjekët, ka filluar të shpërblehet: trupi i Johnson, siç e masin ata, po bëhet më i ri nga ana mjekësore.

Ka disa shenja të dukshme që Johnson është të paktën më i shëndetshëm se shumica e 45-vjeçarëve.

Yndyra e trupit të tij lëviz midis 5 për qind dhe 6 për qind, gjë që i lë muskujt dhe venat e tij të shfaqura plotësisht.

Por është ajo që ka ndodhur brenda trupit të tij që i emocionon më shumë mjekët e tij.

Ata thonë se testet tregojnë se ai ka reduktuar moshën e tij të përgjithshme biologjike me të paktën pesë vjet.

Rezultatet e tyre sugjerojnë se ai ka zemrën e një 37-vjeçari, lëkurën e një 28-vjeçari dhe kapacitetin dhe aftësinë e mushkërive të një 18-vjeçari.

“Të gjithë shënuesit që po gjurmojmë janë përmirësuar dukshëm”, thotë Toll.

Zolman, i cili mori diplomën e tij mjekësore nga King’s College në Londër, është më i matur.

Ai thekson se puna e tij me Johnson sapo ka filluar dhe se atyre u kanë mbetur qindra procedura për të eksploruar, duke përfshirë një sërë terapish eksperimentale gjenetike.

“Nuk kemi arritur ndonjë rezultat të dukshëm”, thotë ai. “Te Bryan, ne kemi arritur rezultate të vogla, të arsyeshme dhe është e pritshme”.

Megjithatë, në mendjen e Johnson-it, suksesi është tashmë afër.

Ndonëse ai nuk është zhvilluesi i parë i softuerit që fiksohet për të jetuar një jetë më të shëndetshme, ai po ndjek diçka afër versionit në plus ultra të asaj që llojet e industrisë së teknologjisë e quajnë lëvizja e vetë-kuantifikuar.

Gjatë dekadës së fundit apo më shumë, ideja e Silicon Valley për të optimizuar organet e brendshme ka marrë kryesisht formën e ushtrimeve të rastësishme ose modës së dietës, nga agjërimi me ndërprerje te Soylent.

Qëllimi i Johnson është që ju duhet të numëroni shumë më tepër se hapat tuaj për të marrë një pamje të qartë të asaj që është më e mira për trupin tuaj.

“Ajo që bëj mund të tingëllojë ekstreme, por po përpiqem të provoj se vetëdëmtimi dhe plakja nuk janë të pashmangshme”, thotë ai.

Në përcjelljen e mësimeve të stilit të tij të jetës joortodokse tek ne të tjerët, ai po mbështet gjithashtu në një strategji që është mirë e njohur në biznesin e softuerit: ta bëjë atë të ndihet, sa më shumë që të mundet, si një lojë.

Marrë dhe përshtatur nga Bloomberg për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore