Euro 2024

Shqipëria sfidon Spanjën për shansin e fundit në Euro 2024


Klaus Gjasula - Alvaro Morata

Spanja tashmë ka kaluar në fazën eliminatore të Euro 2024 si fituese e grupit, por a do t’i bashkohet Shqipëria nga Grupi B?

Fitorja 1-0 e Spanjës ndaj Italisë në ndeshjen e dytë jo vetëm që siguroi vendin e tyre në fazën eliminatore në Euro 2024, por gjithashtu i forcoi ata si fitues të Grupit B. Ata do të kërkojnë të fitojnë tre ndeshjet e tyre të para të një kampionati evropian për vetëm herën e dytë, pasi e kishin bërë këtë më parë në vitin 2008, kur ata vazhduan të fitonin turneun.

Menaxheri Luis de la Fuente mund të vendosë për ndryshimet dhe të pushojë yjet e tij kundër Shqipërisë, veçanërisht duke pasur parasysh sasinë e punës së palodhur që është bërë në paraqitjen e tyre mbresëlënëse kundër Italisë.

Spanja fitoi posedimin në të tretën e fundit në 10 raste kundër Italisë të enjten, më së shumti herë që e kanë bërë këtë në një ndeshje në Kampionatin Evropian që nga çerekfinalja e vitit 2008, e cila ishte gjithashtu kundër italianëve (13).

Nico Williams ishte në formë të mirë ndaj Italisë dhe ishte krosi i tij që u kthye në rrjetë nga fatkeqi Riccardo Calafiori.

Williams krijoi më shumë raste (4) dhe realizoi më së shumti driblime (4) nga çdo lojtar spanjoll kundër Italisë. Në të vërtetë, spanjolli i fundit që krijoi sa më shumë raste dhe përfundoi sa më shumë driblime në të njëjtën lojë në Kampionatin Evropian ishte Andres Iniesta kundër Kroacisë në 2012 (gjithashtu 4 për të dyja statistikat).

Duke qenë se Spanja tashmë është fituese e grupit, Pedri mund të jetë ndër ata që pushohen në Dusseldorf. Megjithatë, nëse i riu i talentuar shfaqet për Spanjën në këtë ndeshje, ai do të vendosë një rekord të ri nga një lojtar evropian për paraqitjet e mëdha në turne (Kupa e Botës/Euro) ndërsa është 21 vjeç e poshtë, duke kaluar Cristiano Ronaldo-n (aktualisht të barabartë me 12 ndeshje secili).

Një lojtar që patjetër do të mungojë për Spanjën është Rodri, i cili është pezulluar pasi ka marrë kartonë të verdhë si ndaj Kroacisë ashtu edhe ndaj Italisë.

Shqipëria ka ende shanse për t’u kualifikuar, pasi ka shpëtuar një pikë herën e fundit kundër Kroacisë. Ata duhej të shënonin golin e barazimit në minutën e 95-të, pavarësisht se më herët kishin kaluar në avantazh të parët.

Shqipëria ka shënuar golin e hapjes në secilën nga dy ndeshjet e saj në Euro 2024, edhe pse ende nuk ka fituar (1 barazim, 1 humbje). Asnjë komb nuk ka shënuar ndonjëherë golin e parë në tre ndeshje radhazi të Kampionatit Evropian dhe nuk ka arritur të fitojë asnjërën prej tyre.

Qazim Laçi i dha epërsinë Shqipërisë ndaj Kroacisë, por Andrej Kramaric dhe autogoli i Klaus Gjasulës përmbysën gjërat. Gjasula korrigjoi veten duke realizuar golin e barazimit, që do të thotë se një fitore ndaj Spanjës do t’i jepte Shqipërisë katër pikë dhe një shans të madh për të qenë një nga katër skuadrat e vendit të tretë në turne që do të kalonte.

Gjasula u bë lojtari i parë në historinë e Kampionatit Evropian dhe Botërorit të kombinuar që erdhi nga stoli dhe shënoi një gol dhe një autogol. Në 17 minuta në Euro 2024, Gjasula ka pasur po aq goditje në portë sa ka bërë në 1366 minuta në Bundesliga-n gjermane këtë sezon për SV Darmstadt 98 (1).

Skuadra e Sylvinho-s ka pranuar nga dy gola në të dyja ndeshjet e tyre në Grupin B, pasi kanë marrë dy ose më shumë gola në një nga 14 paraqitjet e tyre të mëparshme në të gjitha garat. Ata nuk kanë pësuar 2+ gola në tre ndeshje radhazi që nga një seri prej pesë herë midis tetorit 2016 dhe qershorit 2017.

Kristjan Asllani ka të ngjarë të jetë një figurë kyçe nëse Shqipëria do të kërcënojë rekordin 100% të Spanjës. Në dy ndeshjet e tyre, ai udhëheq nga të gjithë lojtarët shqiptarë për gjuajtje të tentuara (4), gjuajtje në portë (2), pasime të suksesshme (91) dhe pasime në të tretën e fundit (20).

Shqipëri – Spanjë kokë më kokë

Spanja ka një rekord të përsosur ndaj Shqipërisë, duke fituar të tetë ndeshjet e mëparshme, duke shënuar 31 gola dhe duke pranuar vetëm tre.

Është rekordi më i mirë 100% i Spanjës kundër çdo kundërshtari, së bashku me Lihtenshtajnin dhe Maltën, me të cilat ata janë përballur në tetë raste.

Shqipëria humbi 9-0 nga Spanja në një ndeshje kualifikuese për Euro në dhjetor 1990, e cila mbetet humbja e tyre më e madhe konkurruese ndonjëherë. Ata gjithashtu kanë pranuar të paktën dy herë në çdo takim të mëparshëm.

Ndeshja e tyre e fundit ishte një miqësore në mars 2022, të cilën Spanja e fitoi 2-1 në shtëpi falë Ferran Torres dhe një gol në minutën e fundit nga Dani Olmo pasi Myrto Uzuni kishte barazuar për mysafirët.

Pavarësisht se ka kaluar tashmë në 16-shen e fundit dhe ka të ngjarë të ketë bërë disa ndryshime, superkompjuteri “Opta”-s ende mendon se Spanja do t’i bëjë tri fitore nga tre. “La Roja” e fiton këtë ndeshje në 73.2% të 10,000 simulimeve para duelit.

Shqipëria duhet të fitojë për të pasur ndonjë shans për të avancuar, por këtë e bën vetëm në 11.6% të simulimeve, ndërsa një barazim ndodh në 15.2%.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore