Lajme

Shkarkimi i Sam Altman në OpenAI pasqyron skizmën mbi të ardhmen e zhvillimit të Inteligjencës Artificiale


Përçarja që i kushtoi fëmijës së inteligjencës artificiale, Sam Altman, detyrën e tij si CEO në OpenAI, pasqyron një ndryshim thelbësor të mendimit mbi sigurinë, gjerësisht, midis dy kampeve që zhvillojnë softuerin që ndryshon botën dhe mendojnë për ndikimin e tij shoqëror.

Nga njëra anë janë ata, si Altman, të cilët e shohin zhvillimin e shpejtë dhe, veçanërisht, vendosjen publike të AI si thelbësore për testimin e stresit dhe përsosjen e teknologjisë. Nga ana tjetër janë ata që thonë se rruga më e sigurt përpara është zhvillimi dhe testimi i plotë i AI në një laborator fillimisht për t’u siguruar që është, si të thuash, i sigurt për konsum njerëzor.

Altman, 38 vjeç, u pushua nga puna të premten nga kompania që krijoi chatbot popullor ChatGPT. Për shumë njerëz, ai konsiderohej fytyra njerëzore e AI gjeneruese.

Disa paralajmërojnë se softueri hiper-inteligjent mund të bëhet i pakontrollueshëm, duke çuar në katastrofë – një shqetësim midis punonjësve të teknologjisë që ndjekin një lëvizje sociale të quajtur “altruizëm efektiv”, të cilët besojnë se përparimet e AI duhet të përfitojnë njerëzimin. Midis atyre që ndajnë të tilla frikë është Ilya Sutskever i OpenAI, kryeshkencëtari dhe një anëtar bordi që miratoi rrëzimin e Altman.

Një ndarje e ngjashme është shfaqur midis zhvilluesve të makinave vetë-drejtuese – të kontrolluara gjithashtu nga AI – të cilët thonë se ato duhet të lëshohen mes rrugëve të dendura urbane për të kuptuar plotësisht aftësitë dhe dobësitë e automjeteve; ndërsa të tjerët kërkojnë përmbajtje, të shqetësuar se teknologjia paraqet rreziqe të panjohura.

Këto shqetësime për inteligjencën artificiale gjeneruese arritën në krye me rrëzimin e befasishëm të Altman, i cili ishte gjithashtu bashkëthemeluesi i OpenAI.

AI gjeneruese është termi për softuerin që mund të nxjerrë përmbajtje koherente, si ese, kode kompjuterike dhe imazhe të ngjashme me fotot, në përgjigje të kërkesave të thjeshta. Popullariteti i ChatGPT i OpenAI gjatë vitit të kaluar ka përshpejtuar debatin rreth mënyrës se si të rregullohet dhe zhvillohet më mirë softueri.

“Pyetja është nëse ky është thjesht një produkt tjetër, si media sociale apo kriptomonedhë, apo nëse kjo është një teknologji që ka aftësinë të tejkalojë njerëzit dhe të bëhet e pakontrollueshme”, tha Connor Leahy, CEO i ConjectureAI dhe një avokat i sigurisë. “A i përket atëherë e ardhmja makinerive?”.

Sutskever thuhet se ndjeu se Altman po e shtynte softuerin e OpenAI shumë shpejt në duart e përdoruesve, duke rrezikuar potencialisht sigurinë.

“Ne nuk kemi një zgjidhje për të drejtuar ose kontrolluar një AI potencialisht superinteligjente dhe për ta parandaluar atë që të bëhet mashtrues,” shkruan ai dhe një deputet në një postim në blog të korrikut. “Njerëzit nuk do të jenë në gjendje të mbikëqyrin me besueshmëri sistemet e AI shumë më të zgjuar se ne”.

Shqetësues i veçantë, thuhet se ishte se OpenAI njoftoi një listë produktesh të reja të disponueshme komerciale në ngjarjen e zhvilluesit në fillim të këtij muaji, duke përfshirë një version të softuerit të tij ChatGPT-4 dhe të ashtuquajturit agjentë që punojnë si asistentë virtualë.

Sutskever nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Fati i OpenAI shihet nga shumë teknologë si kritik për zhvillimin e AI. Diskutimet gjatë fundjavës për riinstalimin e Altman-it dështuan, duke prishur shpresat mes bashkëpunëtorëve të ish-CEO.

Lëshimi i ChatGPT nëntorin e kaluar shkaktoi një furi investimesh në firmat e AI, duke përfshirë 10 miliardë dollarë nga Microsoft (MSFT.O) në OpenAI dhe miliarda të tjera për startup-et e tjera, duke përfshirë nga Alphabet (GOOGL.O) dhe Amazon.com (AMZN.O).

Kjo mund të ndihmojë në shpjegimin e shpërthimit të produkteve të reja të AI ndërsa firma si Anthropic dhe ScaleAI garojnë për t’u treguar investitorëve përparim.

Rregullatorët, ndërkohë, po përpiqen të mbajnë ritmin me zhvillimin e AI, duke përfshirë udhëzimet nga administrata e Biden dhe një shtytje për “vetërregullim të detyrueshëm” nga disa vende ndërsa Bashkimi Evropian punon për të miratuar një mbikëqyrje të gjerë të softuerit.

Ndërsa shumica përdorin softuer gjenerues të AI, si ChatGPT, për të plotësuar punën e tyre, si shkrimi i përmbledhjeve të shpejta të dokumenteve të gjata, vëzhguesit janë të kujdesshëm ndaj versioneve që mund të dalin të njohura si “inteligjencë e përgjithshme artificiale” ose AGI, të cilat mund të kryejnë detyra gjithnjë e më të komplikuara pa ndonjë nxitje.

Kjo ka ngjallur shqetësime se softueri mund të marrë vetë sistemet e mbrojtjes, të krijojë propagandë politike ose të prodhojë armë.

OpenAI u themelua si një organizatë jofitimprurëse tetë vjet më parë, pjesërisht për të siguruar që produktet e saj të mos nxiteshin nga fitimi që mund ta çonte atë në një shpat të rrëshqitshëm drejt një AGI të rrezikshme, ajo që referohet në statutin e kompanisë si çdo kërcënim për të “dëmtuar ndaj njerëzimit ose përqendrim të padrejtë të pushtetit”.

Por që atëherë, Altman ndihmoi në krijimin e një entiteti fitimprurës brenda kompanisë me qëllim të mbledhjes së fondeve dhe qëllimeve të tjera.

Të dielën vonë, OpenAI emëroi si CEO të përkohshëm Emmett Shear, ish-kreun e platformës së transmetimit Twitch. Ai mbrojti në mediat sociale në shtator për një “ngadalësim” të zhvillimit të AI.

“Nëse jemi me një shpejtësi prej 10 për momentin, një pauzë po zvogëlohet në 0. Mendoj se në vend të kësaj duhet të synojmë për 1-2”, shkroi ai.

Arsyet e sakta pas rrëzimit të Altman ishin ende të paqarta që nga e hëna. Por është e sigurt të konkludohet se OpenAI përballet me sfida të mëdha në të ardhmen.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore