Biznes

Shitjet e gjigantit luksoz LVMH rriten paçka humbjeve në Kinë


Grupi më i madh i produkteve të luksit në botë ka raportuar shitje të forta të nxitura nga sezoni i blerjeve të festave.

Sipas LVMH, ata përjetuan një vit të dytë rekord radhazi me të ardhura dhe fitime pavarësisht tensioneve gjeopolitike dhe kostos së lartë të jetesës.

Shitjet arritën thuajse 25 miliardë dollarë, një rritje prej nëntë për qind në tre muajt e fundit të vitit.

Kompania pa një rritje të fortë në Evropë, SHBA dhe Japoni, të cilat kompensuan humbjet në Kinë për shkak të bllokimeve të COVID-it.

Në Azi, LVMH përjetoi një rënie prej 20 për qind në rritje në nëntë muajt e parë pasi ekonomia e dytë më e madhe në botë u dyfishua në politikën e saj zero-COVID.

Kryetari dhe shefi ekzekutiv i LVMH, Bernard Arnault, ka thënë se ai ndihej optimist për Kinën.

“Ne kemi çdo arsye për të qenë të sigurt, me të vërtetë optimistë për Kinën”, ka thënë Arnault në prezantimin e të ardhurave të grupit.

Për të, dyqanet e tyre në Macau janë shenjë e asaj që mund të vinte. “Biznesi është kthyer, kinezët po blejnë”, ka dalluar ai.

Markat LVMH përfshijnë Tiffany’s, Christian Dior, Sephora, Hennessey dhe Moët.

Ata kanë prezantuar së fundmi një bashkëpunim të ri me artisten bashkëkohore japoneze Yayoi Kusama, e cila njihet për artin e saj të bërë me pika shumëngjyrëshe.

Megjithatë, fitimet e LVMH shihen nga analistët si një pengesë në tregun e luksit, duke e parë këtë si një rritje të shpenzimeve për mallrat personale luksoze në përgjithësi.

Në fillim të këtij muaji, LVMH bëri ndryshime në stafin drejtues.

Arnault, një nga njerëzit më të pasur në botë, emëroi vajzën e tij si drejtuesen e shtëpisë së modës Dior. Delphine Arnault, 47 vjeç, zëvendësoi Pietro Beccari, i cili mori postin e shefit ekzekutiv të Louis Vuitton.

Të pesë fëmijët e Arnault mbajnë poste drejtuese në markat e grupit.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore