Sport

Sheffield United pranë kalimit në duart e biznesmenit afrikan për 90 milionë paund


Photograph: Tim Goode/PA

Sheffield United thuhet se është afër blerjes nga një miliarder afrikan në një marrëveshje me vlerë 90 milionë paund.

Klubi po synon të rikthehet në Premier League në fund të sezonit, por u goditën nga një embargo transferimesh muajin e kaluar mes vështirësive financiare.

Megjithatë, problemet e tyre thuhet se do të lehtësohen nga marrja në dorëzim nga pronësia e re, megjithëse, identiteti i pronarit të ri të ardhshëm mbetet sekret.

“Times” raporton se blerësi është subjekt i testit të pronarëve dhe drejtorëve të EFL-së për momentin, por asnjë problem nuk është shënuar deri më tani.

Ata thonë se embargoja, e cila i pengon ata të blejnë një lojtar për 18 muajt e ardhshëm nëse nuk fitojnë promovim, u vendos sepse “Blades” nuk arritën të shlyenin këstet e pagesës për nënshkrimet.

Kjo përfshinte pagesat për Liverpool për sulmuesin Rhian Brewster, i cili u nënshkrua në tetor 2020 për 23.5 milionë paund, por nuk ka arritur të përmbushë pritshmëritë.

22-vjeçari, pjesë e skuadrës së Anglisë që fitoi Kupën e Botës U-17 në vitin 2017, nuk arriti të hynte në planet e Jurgen Klopp për ekipin e parë dhe u largua për në “Bramall Lane” në kërkim të minutave të rregullta.

Por ai ka arritur vetëm 63 paraqitje për “Blades” për shkak të problemeve të ndryshme me dëmtimet dhe ka regjistruar pesë gola dhe një asistim.

Embargo u vendos pasi Princi Abdullah, pronari aktual saudit i klubit, ishte afër shitjes së klubit të South Yorkshire.

Pasiguria mbi financat çoi në raportimet se “Blades” do të detyroheshin të shisnin mesfushorin Sander Berge gjatë afatit kalimtar të janarit për të mbledhur fonde.

Norvegjezi ishte i lidhur me një transferim prej 20 milionë paund te Newcastle ose Fulham, por fakti që Sheffield e mbajti atë konsiderohet si një shenjë se çështjet e tyre financiare do të zgjidhen menjëherë.

Sheffield United është gjithashtu në pozicionin e rrezikshëm të humbjes së 15 lojtarëve fals këtë verë kur skadojnë kontratat e tyre.

Megjithatë, “The Times” raporton se oferta e fundit afrikane për klubin është shumë më e zbatueshme.

Skuadra e Paul Heckingbottom është në rrugën e duhur për të fituar promovimin në Premier League automatikisht pasi u mundën nga Nottingham Forest në gjysmëfinalet e play-off të sezonit të kaluar.

Aktualisht në vendin e dytë në tabelën e kampionatit, ata pasojnë liderin Burnley me pesë pikë, por kanë një hendek prej 12 pikësh ndaj Middlesbrough të vendit të tretë.

Klubi ka luajtur për herë të fundit në Premier League në 2020-21 dhe do të duhej të kishte investime në skuadër për të qëndruar në Premier League nëse fitojnë promovim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore