Lajme

Schmitt: “Për Rusinë dhe Vuçiç-in, ky përshkallëzim është një dhuratë”


Oliver Jens Schmitt

Drejtori i Departamentit të Kërkimeve Ballkanike në Akademinë e Shkencave Austriake, Oliver Jens Schmitt, në një intervistë për median gjermane “t-online”, ka thënë së situata e tensionuar në Veri të Kosovës për Federatën Ruse “është një dhuratë”, duke shtuar se trazirat që ndodhën në Veri “u kontrolluan nga Serbia”.

“Për Rusinë, ky përshkallëzim është një dhuratë. Kremlini është i interesuar të hapë sa më shumë fronte kundër Bashkimit Evropian. Dhe Serbia po luan së bashku. (Aleksandër) Vuçiç i mban të zbehta konfliktet në Ballkan, jo vetëm në Kosovë por edhe në Bosnje-Hercegovinë”.

“Kështu që Perëndimi do të ishte mirë që ta vlerësonte këtë sistem në mënyrë të paanshme dhe të merrte parasysh se kush po mbahet në pushtet, me shpresën e paqartë për zgjidhjen e konfliktit të Kosovës – gjë që nuk ka ndodhur gjatë gjithë këtyre viteve”, ka thënë Schmitt.

Sipas tij Perëndimi mbështet “një sundimtar autoritar”, duke iu referuar presidentit serb, “me marrëdhënie të mira me Rusinë dhe Kinën, i cili vazhdon të provokojë Perëndimin”.

“Me sa duket, kjo është pranuar si dëm kolateral me shpresën se ky njeri do të jetë më i aftë se forcat e tjera politike në Serbi. Megjithatë, kjo politikë bllokon çdo formë të demokratizimit dhe dobëson të gjithë ata njerëz që duan ndryshime demokratike në Serbi. Kjo politikë perëndimore e Serbisë është e gabuar”, shton ai.

Schmitt mendon se situata që u krijua në Veri ishte e parashikueshme, e kjo për shkak të situatës së brendshme politike në Serbi, ku regjimi atje është duke u përballur me protesta masive nga opozita, dhe një nga kërkesat e tyre është edhe dorëheqja e Vuçiç-it, dhe ai beson që këto ngjarje në Veri do t’i shërbejnë atij për ta justifikuar pushtetin.

“Javët e fundit ka pasur demonstrata masive të krahasueshme me ato që çuan në përmbysjen e presidentit të atëhershëm Slobodan Millosheviç më shumë se 20 vjet më parë. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç është nën presion të madh”.

“Ngjarjet aktuale në Kosovë janë dhuratë politike për të. Ai tani mund të thotë: Bashkatdhetarët tanë janë në rrezik, duhet të mbyllim radhët tani. Në këtë aspekt ai i tërhoqi të gjitha ndalesat, e vendosi ushtrinë ushtarakisht në kufi dhe përdori gomat e tij kundër trupave të KFOR-it”.

Ai shton se protestuesit serbë në Veri nuk ishin të gjithë civilë, por “aktivistë të njohur nacionalist”, dhe shtoi se “dihet mirë se qeveria e Vuçiç-it mban struktura paralele në zonat e dominuara nga serbët e Kosovës”.

“Pra, sigurisht që nuk do të kishte trazira kaq masive nëse Beogradi nuk do të donte”.

Vendet Perëndimore, veçanërisht aleati më i madh ShBA-të, e kritikuan ashpër Kosovën për vendimin që Policia t’i asistoi për t’i futur në zyrat e tyre kryetarët e komunave Veriore, por për njohësin e hershëm të Ballkanit, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, “është vetëm konsekuent – ​​dhe nga këndvështrimi i tij ai vepron vetëm logjikisht”.

“Ai i mbajti zgjedhjet, popullsia serbe nuk mori pjesë, por mori pjesë pakica e vogël e qytetarëve shqiptarë në këto zona. Ky është sigurisht një këndvështrim legalist”, beson ai.

“Kurti u zgjodh me një premtim për të zbatuar sundimin e ligjit. Ai ndryshon nga paraardhësit e tij në marrëdhënie. Për të është çështje parimore”.

Por, përkundër kësaj, historiani vlerëson se kritikat e aleatëve ndaj Kurtit “janë problematike”, pasi që siç thotë Schmitt “ai është tani kryeministri i parë kosovar që rrezikon një konflikt me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, fuqinë mbrojtëse të vendit”.

“Kjo sigurisht që mund ta dobësojë atë brenda vendit, edhe nëse opozita aktualisht nuk është shumë e dukshme. Franca është më pak e rëndësishme për këtë çështje: qeveritë e saj nuk kanë qenë shumë aktive në Ballkanin Perëndimor dhe kanë qenë gjithmonë të kujdesshme ndaj shqiptarëve të Kosovës”.

Ndërkaq, ai thekson se “më duket e habitshme që SHBA-të dhe Franca tani janë relativisht të njëanshme duke fajësuar Kosovën dhe mezi kritikojnë Serbinë”.

I pyetur se pse e ka një mendim të tillë, akademiku austriak thotë se “kjo është një vazhdimësi logjike e politikës së dekadave të kaluara”.

“Amerikanët, por edhe qeveria gjermane e Angela Merkelit, kanë vite që llogarisin te Vuçiç dhe “stabilokracia” e tij. Njerëzit duket se mendojnë: është më mirë të kesh një sundimtar autoritar që është i aftë të hyjë në një pakt sesa një politikan demokrat me të cilin dikush mund të mos shkojë aq mirë”.

Sipas tij kjo është thelbësore, “veçanërisht në lidhje me çështjen e Kosovës”, pasi që vlersëon që kur bëhet fjalë për çështje siç e quan ai “kaq të ndjeshme”, është më mirë të gjendet një zgjidhje “me politikanë autoritarë sesa me forca të moderuara, të cilat më pas bien nën presionin masiv të brendshëm”.

“Kjo doktrinë vlen për Vuçiç-in për shumë vite. Ai nuk ia doli kurrë, vetëm luajti me shpresën e BE-së”.

Gjithashtu, profesori Schmitt nuk mendon se situata mund të përshkallëzohet më tutje, pasi që thotë se Vuçiç e di saktësisht se “ku janë kufijtë”, dhe po ashtu përmendi prezencën e ushtarëve amerikanë në Kosovë të cilët nuk do ta toleronin një gjë të tillë.

“Protestuesit e kontrolluar që plagosin policët e KFOR-it duket se janë një nivel tjetër në të cilin BE-ja nuk është e gatshme të përgjigjet më ashpër. Çdo gjë përtej kësaj, siç është hyrja e ushtarëve serbë në tokën kosovare, do të shkaktonte një përshkallëzim. SHBA ka trupa në Kosovë, nuk do ta toleronin këtë. Dhe një mosmarrëveshje të tillë Serbia vetëm mund ta humbasë”, potencoi Schmitt.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore