Sport

Rindërtimi i Gjermanisë fillon me Nagelsmann


Julian Nagelsmann

Pasi mbaroi periudha e shkurtër e Hansi Flick, Gjermania ia beson stolin Julian Nagelsmann. Ai do t’i drejtojë gjermanët në Kampionatin Evropian që e presin në shtëpi në 2024.

Gjermania ka trajnerin e saj të ri. Pas shkarkimit të Flick, stoli iu besua Nagelsmann deri në korrik 2024.

Zgjedhja, e cila prej ditësh është bërë e ditur, tashmë është zyrtarizuar nga Federata Gjermane e Futbollit përmes një shënimi. Pra, Nagelsmann do të udhëheqë Gjermaninë duke nisur nga ndeshjet e ardhshme miqësore.


Largimi i Flick

Flick mori postin e trajnerit të Gjermanisë në maj 2021 nga Joachim Low. Aventura e tij si trajner filloi mirë, me shtatë fitore në shtatë ndeshjet e para.

Gjërat shkuan edhe më keq në Nations League, ku Gjermania mbetet jashtë “Final Four”-it (katërshes finaliste) dhe veçanërisht në Botërorin e Katarit, kur gjermanët eliminohen për të dytën herë radhazi në fazën e grupeve.

Megjithatë, Federata vendosi të konfirmojë Flick deri në kolapsin kundër Japonisë në një ndeshje miqësore në shtator, gjë që çoi në shkarkimin e tij.

Kontrata e Nagelsmann

Nagelsmann, i shkarkuar në mars nga Bayern Munich, hoqi dorë nga paga që klubi bavarez ende i paguante për të nënshkruar me Gjermaninë.

Federata Gjermane e Futbollit do t’i paguajë atij rreth 5 milionë euro. Wagner do të vazhdojë të mbështesë Nagelsmann si asistent dhe Benjamin Gluck do të jetë ndihmësi tjetër i trajnerit të kombëtares.

Tensionet te Bayern

Siç u përmend, Nagelsmann është i freskët nga një divorc i turbullt me ​​Bayern Munich, i cili erdhi më shumë për arsye jashtë fushës sesa për rezultatet e ekipit.

Një lamtumirë e papritur e pasuar me polemika të zjarrta, e cila megjithatë tashmë i ka hapur dyert e kombëtares.

Karriera e Nagelsmann

Julian hoqi dorë herët nga futbolli dhe filloi karrierën e tij si trajner kur ishte vetëm njëzet vjeç.

Në vitin 2016 u emërua menaxher i Hoffenheim, duke qëndruar për tre sezone dhe duke marrë rezultate të shkëlqyera. Nga viti 2019 deri në vitin 2021 ai ishte menaxher i RB Leipzig, para kalimit te Bayern Munich.

Në palmaret e tij personale ka një titull Bundeslige me bavarezët, si dhe dy Superkupa gjermane.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore