Lajme

Qeveria ruse dërgon ushtrinë për të frenuar zjarret e Siberisë


Ushtria ruse u pozicionua për të mbajtur nën kontroll vatrat e zjarrit në rajonin e vendit Sakha-Yakutia.

Më shumë se 1.5 milionë hektarë tokë janë djegur deri më tani në rajonin Siberian që nga fillimi i verës, me qindra zjarre të shkaktuara nga rritja e temperaturave.

Rajoni është përfshirë nga një mot jashtëzakonisht i nxehtë dhe i thatë këtë verë, me temperatura që arrijnë 39 gradë Celsius.

Zjarret kanë mbuluar qytete dhe fshatra të Yakutia me masa tymi të dendur, duke i detyruar autoritetet të ndërpresin shkurtimisht fluturimet në aeroportin e kryeqytetit rajonal.

Ministria e mbrojtjes vendosi aeroplanë transporti dhe helikopterë për të ndihmuar shuarjen e flakëve.

Forca Ajrore Ruse ka bërë deri më tani 18 fluturime me 36 tonë ujë, që të fikë flakët në rrethin Gorny.

Pyjet që mbuluan zona të mëdha të Rusisë monitoruan dhe zbuluan zjarre të reja.

Në vitin 2007, një rrjet federal që kontrollonte zjarret nga avionët u shpërbë. Pasuritë e tij i kaluan autoriteteve rajonale. Ndryshimi i shumë kritikuar rezultoi në përkeqësimin e shpejtë të programit.

Qeveria më vonë e ktheu masën dhe rivendosi agjencinë federale në monitorimin e pyjeve nga ajri. Sidoqoftë, burimet e tij mbeten të kufizuara, duke e bërë të vështirë studimin e pyjeve masivë të Siberisë dhe Lindjes së Largët.

Ekspertët vlerësojnë se mbi 70% e zjarreve janë shkaktuar nga njerëz, disa nga rrufeja dhe disa nga hedhja pa kujdes e cigareve.

Vëzhguesit thonë se djegiet e tilla të qëllimshme shpesh menaxhohen në mënyrë të dobët dhe ndonjëherë shkaktojnë flakë më të mëdha në vend.

Fermerët gjithashtu përdorin të njëjtën teknikë për të djegur bar dhe pemë të vogla në tokat bujqësore. Djegiet e tilla rregullisht dalin jashtë kontrollit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore