Shëndet

Qendrat amerikane të kancerit paralajmërojnë se mungesat e barnave vazhdojnë duke ndikuar në varietete të ndryshme të ilaçeve


Ndërsa një mungesë e barnave të kimioterapisë ‘cisplatin’ dhe ‘karboplatin’ është përmirësuar në Shtetet e Bashkuara, disa nga qendrat më të mëdha të kancerit në SHBA tani raportojnë shqetësime shtesë në lidhje me mungesën e barnave, zbulon një raport i ri.

Midis 28 qendrave të mëdha të kancerit në të gjithë SHBA, 89% raportuan muajin e kaluar se të paktën një ilaç i përdorur për të trajtuar kancerin, simptomat e tij ose efektet anësore të trajtimit, ishte në mungesë në qendrën e tyre, sipas rezultateve të sondazhit të ri të publikuar nga Rrjeti Kombëtar Gjithëpërfshirës i Kancerit.

Kjo përqindje nuk ka ndryshuar shumë nga viti i kaluar, kur rreth 86% e qendrave të anketuara raportuan mungesë të të paktën një lloj ilaçi kundër kancerit.

Por ajo që ka ndryshuar është në mënyrë specifike se cilat ilaçe kundër kancerit po mungojnë, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

Sondazhi i ri NCCN, i kryer nga 28 maji deri më 11 qershor të këtij viti, zbuloi se midis 28 nga 33 qendrat e kancerit të rrjetit, më shumë se gjysma – 57% – raportuan një furnizim të shkurtër të ilaçit të kimioterapisë ‘vinblastine’, i cili shpesh përdoret në kombinim me barna të tjera kimioterapie për të trajtuar limfomën Hodgkin, limfomën jo-Hodgkin dhe kancerin e testikujve.

Qendrat që morën pjesë në anketë raportuan gjithashtu se disa medikamente të tjera kyçe për kancerin janë aktualisht në mungesë, me 46% që raportojnë mungesë të ilaçit të kimioterapisë etoposide dhe 43% raportojnë mungesë të barit të kimioterapisë topotecan.

Crystal Denlinger, shefe ekzekutive e NCCN, tha në një email se nuk ishte e befasuar nga rezultatet e sondazhit të ri.

“Mjerisht, si onkologe praktikuese, jam e vetëdijshme dhe i kuptoj sfidat me të cilat përballen pacientët dhe kolegët e mi në lidhje me mungesën e barnave onkologjike, të cilat vazhdojnë prej vitesh. Në anën e mirë, ne kemi parë një entuziazëm të ri për zgjidhjet afatshkurtra dhe afatgjata që kur doli sondazhi i vitit të kaluar. Sondazhi ynë i ri tregon se zgjidhjet afatshkurtra ishin mjaft efektive në përmbushjen e nevojave të menjëhershme”, tha Denlinger.

Megjithatë, ende nevojiten zgjidhje afatgjata, tha ajo.

“Administrata aktuale presidenciale dhe Kongresi kanë paraqitur propozime të ndryshme. Megjithatë, njerëzit me kancer nuk e kanë gjithmonë luksin e kohës. Duke pasur parasysh rezultatet e këtij sondazhi më të fundit, është e domosdoshme që kjo çështje të mbahet në krye të mendjes pasi kjo është një çështje urgjente që kërkon vëmendje dhe zgjidhje të vazhdueshme”, shtoi ajo.

Vitin e kaluar, 21% e qendrave të anketuara raportuan mungesë të ‘vinblastinës’ dhe ‘etoposide’ dhe ‘topotecan’ nuk u përmendën me emër në sondazhin e mëparshëm.

Por në atë studim të mëparshëm, 72% e qendrave raportuan mungesë të mjekimit të kimioterapisë ‘karboplatin’ dhe 59% raportuan mungesë të ‘cisplatinës’.

‘Karboplatina’ dhe ‘cisplatina’ përdoren në kombinim për të trajtuar shumë lloje të kancerit.

‘Cisplatin’ dhe barna të tjera të ngjashme me bazë platini janë të përshkruara për rreth 10% deri në 20% të të gjithë pacientëve me kancer, sipas Institutit Kombëtar të Kancerit.

Rezultatet e sondazhit të ri sugjerojnë se mungesa e ‘karboplatinës’ dhe ‘cisplatinës’ është përmirësuar, pasi vetëm 11% e qendrave të anketuara raportuan mungesë të ‘karboplatinës’ dhe 7% raportuan mungesë të ‘cisplatinës’.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore