Biznes

Projekti për termocentralin e ri bërthamor të Bill Gates, një ide nga vitet 1960


Është folur për projektin e ri të Bill Gates, i cili kërkon të revolucionarizojë industrinë private të prodhimit të energjisë së qëndrueshme duke vendosur një lloj të ri termocentrali bërthamor.

94 termocentralet atomike që operojnë aktualisht në SHBA janë të gjitha të tipit tradicional, ku uji është elementi kryesor i sistemit të ftohjes së reaktorëve.

Ndërkohë modeli i parashikuar nga projekti Natrium i Bill Gates, në vend të kësaj, merr një sërë studimesh të vjetra nga vitet 1960, të pa kryera kurrë deri më tani për shkak të papërshtatshmërisë së teknologjive dhe materialeve.

Nuk do të jetë ujë i pastruar, por natriumi do të përdoret për të ftohur bërthamën e reaktorëve aktivë, për shkak të faktit se temperatura e tij e vlimit është afër 900 °C .

SHBA-të dhe Perëndimi në përgjithësi kanë vazhduar për dekada të aktivizojnë vetëm termocentrale të gjenerimit të vjetër për të pasur besueshmërinë e një modeli tashmë të testuar.

Tani, megjithatë, nevoja për të rritur energjinë e gjelbër dhe për të pasur kosto më të ulëta prodhimi, shtyn për këtë rinovim teknologjik.

Ai është tashmë mjaft i avancuar në Kinë dhe Rusi, me shumë termocentrale të vegjël dhe të qëndrueshëm në vend të vetëm disa, të fuqishëm, të rrezikshëm dhe ndotës.

Bill Gates ka treguar se ky projekt ka qenë një prioritet i tij që nga viti 2005. Kjo është arsyeja pse ai zgjodhi të përfshihej personalisht në ceremoninë e vendosjes së gurthemelit gjatë një dite të stilit Hollywoodian.

Fshati në rrafshnaltat e sherebelës në shkretëtirën e Kuqe jugore në rrëzë të maleve shkëmbore ka parë mbërritjen e shumë SUV-ve të blinduara me xhama të lyer që i paraprinë uljes së një helikopteri Airbus në të cilin udhëtonte edhe zoti Microsoft.

Bill Gates mori pjesë në inaugurim dhe mbajti një fjalim nën një tendë të madhe të ngritur ku tani do të ndërtohet ndërtesa e parë që do të strehojë reaktorin.

“Është e rëndësishme për të ardhmen e këtij vendi që projekte të tilla të jenë të suksesshme. Është një hap i madh drejt energjisë së sigurt, të bollshme, me zero karbon. Dhe ne do të hapim të tjera”.

Kur mbaroi, ai u drejtua në një dyqan lokal ku e pritnin disa anëtarë të komunitetit lokal për një lojë private të pokerit Texas Hold’em me “disa njerëz normalë” që tashmë është bërë legjendë:

Bill Gates ishte i ftuar në një dhomë të pasme ku ruhen fosile dhe gurë të vlefshëm dhe u shiten koleksionistëve: atij gjithashtu duket se i është kërkuar të paguajë një tarifë blerjeje prej 30 dollarësh për të marrë një vend në tryezë.

Nuk është thjesht një zonë e shkretë, pak e frekuentuar dhe në lartësi të madhe, në mbi 2100 metra mbi nivelin e detit: Kemmerer dhe kjo zonë e Wyoming kanë jetuar për shumë vite rreth punës së një miniere të madhe qymyri dhe impiantit të prodhimit të energjisë elektrike, të cilat janë gati të shndërrohen në njësi të gazit natyror.

Vetë termocentrali tani është 60 vjeç dhe do të mbyllet në vitin 2036.

Qeveria federale ka vendosur të eliminojë gradualisht termocentralet e qymyrit dhe të ndalojë nxjerrjen e tyre në tokat publike deri në vitin 2041.

Fakti që Bill Gates dëshiron të hapë një impiant të energjisë bërthamore të gjeneratës së re mund të bëjë të kënaqur vetëm popullsinë që tashmë jeton në aktivitetet e lidhura me të.

Komisioni Rregullator Bërthamor do të përfundojë rishikimin teknik të projektit në tre vjet.

Kompania e fundit private që në vitin 2012 mori licencën për të hapur dy termocentrale bërthamore në Georgia, në jug të SHBA-ve, shpenzoi 35 miliardë dollarë për ndezjen e dy reaktorëve.

Projekti TerraPower (ky është emri i kompanisë së Bill Gates) do të kushtojë më pak se 4 miliardë dollarë, gjysma e të cilave do të ndahet nga Departamenti amerikan i Energjisë.

Shifra përfshin gjithashtu kostot e projektimit dhe licencimit, të cilat më pas duhet të amortizohen për një pjesë në të ardhmen.

Reaktori 345 megavat i kompanisë mund të gjenerojë deri në 500 megavat në kulmin e tij, mjaftueshëm për deri në 400 mijë shtëpi.

TerraPower ka njoftuar se reaktorët e saj të parë do të fokusohen në sigurimin e energjisë elektrike.

Por parashikon që reaktorët e ardhshëm të avancuar mund të ndërtohen pranë impianteve industriale për të siguruar nxehtësinë e nevojshme për të prodhuar, për shembull, hidrogjen, amoniak ose për të rafinuar petrokimikatet, amoniakun dhe plehrat.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore