Sport

Pas gjykatës, Dani Alves merr goditjen e radhës nga Barcelona


Gjigantët e La Liga-s, Barcelona, kanë marrë vendimin për t’i hequr statusin zyrtar të legjendës ish-mbrojtësit Dani Alves.

Kjo është sipas “Diario Sport”, të cilët kanë ofruar një pasqyrë të re në prapaskenat e vazhdueshme në kryeqytetin e Katalonjës.

Alves, javën e kaluar u shpall fajtor për sulm seksual. Braziliani ishte në paraburgim që nga janari i vitit 2023, në lidhje me një incident në tualetin e një klubi nate në Barcelonë dhjetorin e kaluar.

Gjatë kësaj kohe, klubi i Barcelona-s eci me kujdes, duke mbajtur qëndrimin se një vendim për statusin e Alves brenda klubit nuk do të merrej derisa të merrej një vendim në gjyqin e tij.

Pavarësisht se ka mbajtur pafajësinë e tij gjatë gjithë proceseve gjyqësore, Alves u shpall fajtor për sulm seksual, duke marrë një dënim prej katër vjet e gjysmë burg.

Ekipi i avokatëve të 40-vjeçarit që atëherë e ka bërë të qartë synimin e tyre për të apeluar vendimin, në një përpjekje për të rrëzuar vendimin. Por, në sytë e Barcelona-s, dëmi është bërë.

Sipas gazetës së lartpërmendur: “Barça ka hequr Dani Alves-in nga të qenit një futbollist legjendar i klubit, një status i mbajtur nga 102 futbollistë që kanë veshur fanellën Blaugrana që nga themelimi i klubit më 29 nëntor 1899”.

Dani Alves dënohet me 4 vjet e 6 muaj burg pas akuzave për përdhunim

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore