Art&dizajn

Panairi Frieze prezanton Korenë e Jugut si tregu tjetër i madh i artit në rajon


Koreja e Jugut është konsideruar prej kohësh një nga gjigantët e fjetur të botës së artit.

Njoftimi se një panair i madh i artit, Frieze, do të nisë atje edicionin e tij inaugurues aziatik mund të ketë befasuar disa.

Ama shënon kulmin e rritjes ndër dekada.

Këtë javë, bota e galerisë së avionëve ka zbritur në kryeqytetin Seoul, i cili mirëpriti vizitorët me një orar të mbushur me ekspozita të reja dhe ngjarje kulturore.

Panairi katërditor prezanton mbi 110 galeri nga 20 vende që konkurrojnë për vëmendjen e koleksionistëve në një qendër ekspozite të vendosur në lagjen Gangnam.

“Është një vërtetim i vërtetë i fuqisë së skenës së artit, jo vetëm në Kore, por në Azi”, ka thënë drejtori i Frieze Seoul, Patrick Lee.

“Seoul-i është një vend shumë dinamik me një histori të fortë dhe vlerësim të kulturës jo vetëm në art, por në muzikë, dizajn dhe modë. Dhe me të vërtetë bota sapo po ekspozohet ndaj saj”, ka vijuar ai.

Bashkëthemeluesi i galerisë, David Maupin, ka treguar se ardhja e një panairi si Frieze është një “evolucion natyror” i rritjes së tregut të artit korean.

“Koleksionistët këtu janë të hapur për t’u angazhuar me artistë dhe për të blerë dhe folur për artin që nuk ka domosdoshmërisht rekorde ankandi”, ka thënë Maupin.

Frieze u prezantua në Londër në vitin 2003 përpara se të zgjerohej në New York në vitin 2012 dhe në Los Angeles shtatë vjet më vonë.

Në debutimin e tij në Seoul, Gagosian dhe Hauser & Wirth i bashkohen galeritë kryesore aziatike, teksa seksioni i Focus Asia vë në qendër të vëmendjes dhjetë galeri më të vogla rajonale që u hapën pas vitit 2010.

“Panairi ofron një mundësi për të ekspozuar botën perëndimore ndaj asaj që është këtu në Azi dhe anasjelltas”, ka theksuar Lee.

Sakaq, ngjarja shënon një moment të rëndësishëm për Korenë e Jugut, e cila po kalon një bum arti.

Mes një përpjekjeje më të gjerë për të promovuar eksportet kulturore si K-pop dhe shfaqjet televizive si Squid Game, qeveria e presidentit të ri Yoon Suk Yeol ka premtuar 3.5 miliardë dollarë në mbështetje të përmbajtjes së kulturës koreane gjatë pesë viteve të ardhshme.

Marrë nga “CNN”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore