Lajme

Palestinezët thonë se numri i të vdekurve në Gaza është rritur në 4,385


Të paktën 4 mijë e 385 njerëz janë vrarë në Rripin e Gazës që nga fillimi i luftës Izrael-Hamas, duke përfshirë 1 mijë e 756 fëmijë, thotë Ministria e Shëndetësisë e kontrolluar nga Hamasi.

Ministria thotë se 13 mijë e 561 persona të tjerë janë plagosur.

Numrat, të cilët nuk mund të verifikohen, nuk bëjnë dallim midis civilëve dhe terroristëve.

Ato përfshijnë gjithashtu palestinezë të vrarë në sulmet e IDF-së në Rrip dhe raketa terroriste të lëshuara ndaj Izraelit që dështojnë.

Përveç kësaj, Izraeli thotë se vrau rreth 1 mijë e 500 terroristë brenda territorit izraelit, pasi Hamasi nisi sulmin e tij vdekjeprurës më 7 tetor, duke vrarë rreth 1 mijë e 400 njerëz dhe duke marrë rreth 210 pengje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore