Lajme

OpenAI: Microsoft dëshiron ndryshime pas debatit mbi Sam Altman


Shefi i Microsoft-it, Satya Nadella, ka bërë thirrje për ndryshime në bordin e OpenAI, pas shkarkimit tronditës të Sam Altman.

Ai i tha transmetuesit amerikan CNBC se “diçka duhet të ndryshojë” në firmë, por nuk specifikoi se çfarë ishte, ose përjashtoi mundësinë që gjigandi i teknologjisë të marrë një vend në bord.

Microsoft është investitori më i madh i OpenAI deri tani, dhe tani ka rekrutuar gjithashtu Altman për të udhëhequr një ekip të ri të inteligjencës artificiale (AI).

Por lidhjet e tij të forta me OpenAI nuk shtrihen aktualisht në sallën e tij të këshillit.

“Në këtë pikë, mendoj se është shumë, shumë e qartë se diçka duhet të ndryshojë rreth qeverisjes,” tha Nadella. “Ne do të kemi një dialog të mirë me bordin e tyre për këtë.”

Sjellja e qetë e shefit ekzekutiv të Microsoft-it në një raund intervistash në media është në kontrast me trazirat në vetë OpenAI, ku stafi është në revoltë të hapur pas largimit të zotit Altman.

Ata kanë kërkuar që ai të kthehet dhe bordi të shkarkohet – por saktësisht se çfarë po ndodh me ish-shefin ekzekutiv të kompanisë është ende e paqartë.

Në një seri marramendëse ngjarjesh gjatë fundjavës, Altman dukej se do të kthehej në OpenAI – përpara se Microsoft të kërkonte ta punësonte atë.

Të hënën, Nadella shkroi në X se Altman do të drejtonte një ekip kërkimor të Inteligjencës Artificiale në Microsoft.

Altman u përgjigj pozitivisht në atë kohë, duke thënë se “misioni vazhdon”, por më vonë u bë më i fshehtë kur tha “ne të gjithë do të punojmë së bashku në një mënyrë apo tjetër”.

Tani ka pyetje nëse ai do t’i bashkohet Microsoft-it në fund të fundit, pasi pothuajse çdo anëtar i stafit në ish-punëdhënësin e tij po grupohet së bashku për të kërkuar që ai dhe bashkëthemeluesi Greg Brockman të rikthehen në detyrë.

Evan Morikawa, një menaxher angazhimi në OpenAI, ka pohuar se 743 nga 770 punonjës në OpenAI kanë nënshkruar një letër duke i bërë thirrje bordit të japë dorëheqjen – me vetë stafin që kërcënon të largohet nëse kërkesat e tyre nuk plotësohen.

Ata pretendojnë se Microsoft u ka thënë atyre se ka vende pune për të gjithë stafin e OpenAI nëse duan të bashkohen me kompaninë.

Dhe Nadella duket se pranoi në CNBC se Altman mund të mos ishte dakord për bashkim.

“Natyrisht kjo varet nga njerëzit në OpenAI që qëndrojnë atje ose vijnë në Microsoft, kështu që unë jam i hapur për të dyja opsionet,” tha ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore