Vende

Njihuni me vendet ‘binjake’


Miliona turistë, për shumë vite kanë vizituar të njëjtat vende. dëshira për të udhëtuar i shoqëron njerëzit gjatë gjithë kohës.

Por pak prej nesh janë të vetëdijshëm për faktin se disa nga vendet më të njohura turistike jo vetëm që janë të mbushur me njerëz, por ato gjithashtu na harxhojnë një shumë të madhe monetare.

Njihuni me disa vendndodhje në hartë që jo vetëm që mund të konkurrojnë me pamjet e njohura për nga bukuria e tyre, por gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të kurseni para.

Ja disa prej tyre:

Machu Picchu (Peru) — Isla del Sol (Bolivia)

Ndoshta secili prej nesh e ka dëgjuar emrin Machu Picchu një ose dy herë. Është një qytet i famshëm antik i perandorisë së zhdukur të Inkave. Pasi u përfshi në listën e trashëgimisë botërore të UNESCO-s, fluksi i turistëve është rritur shumë.

Sidoqoftë, vizita në këtë qytet kushton shumë. Ishulli Bolivian, Isla del Sol, mund të shërbejë si një alternativë e mirë, plus është e vendosur në liqenin tepër të bukur, Titicaca dhe kushton më lirë.

Këtu, mund të shihen më shumë se 80 rrënoja dhe tarraca të panumërta. Sipas legjendës, në këtë vend u themelua për herë të parë perandoria e Incas.

 

Golden Gate Bridge (USA) — 25 de Abril Bridge (Portugal)

Shumë filma dhe seriale të Hollywood-it tregojnë një nga urat më të njohura në botë, e vendosur në San Francisko. Ajo mishëron këmbënguljen dhe vendosmërinë amerikane. Duke filluar nga viti 2014, vozitja mbi këtë urë nuk është më falas dhe duhet të paguani një tarifë pagese.

Që nga shkurti i vitit 2021, çmimi varion nga 7 dollarë në veri dhe falas në jug.

Në të njëjtën kohë, ne mund të shohim një ngjashmëri të pabesueshme midis ndërtimit të kësaj ure dhe një tjetre të vendosur afër Lisbonës, e quajtur Ura 25 de Abril.

Tarifa për të udhëtuar në të është vetëm rreth $2 (1,85 €). Dhe këtu është një fakt interesant: Nëse lëvizni me të në korsinë e majtë, mund të dëgjoni një tingull specifik që shfaqet falë shufrave metalike që gjenden atje në vend të asfaltit.

 The Colosseum (Italy) — The amphitheater of Pula (Croatia)

Koloseu është një ndërtim i Romës Antike që lehtë mund të quhet madhështor. Çdo vit, është vizituar nga rreth gjashtë  milion turistë. Dhe ky fakt ka sjellë disa disavantazhe, si linjat e mëdha dhe biletat hyrëse mjaft të shtrenjta. Kostoja e një bilete standarde është 15 dollarë (12 €).

Një amfiteatër mjaft i ngjashëm mund të gjendet në qytetin kroat, Pula. Në mënyrë që ta vizitoni atë, do të duhet të paguani pak më shumë se 7 dollarë (6 €).

The Eiffel Tower (France) — The “Eiffel” Tower (China)

Kulla e famshme Eiffel, e cila u ndërtua në 1889, është pjesa më e njohur e arkitekturës në Paris, Francë. Lartësia e saj qëndron në 1,063 metra i gjatë. Në mënyrë që të shkoni në krye, do të duhet të paguani pak më shumë se 31 dollarë (26€).

Përveç kësaj, do të duhet të kaloni shumë kohë duke qëndruar në radhë. Ju mund të gjeni pothuajse një kopje të saktë të kësaj kulle, në qytetin kinez, Hangzhou, në parkun e zonës së banuar të njohur si Tianducheng. Misioni i tij është të imitojë detajet e dizajnit të Parisit. Hyrja është falas.

Leaning Tower of Pisa (Italy) — The copy of Leaning Tower of Pisa (USA)

Vështirë se ka ndonjë person që nuk ka dëgjuar kurrë për Kullën e Pisa-s. Një numër i madh turistësh vijnë këtu për të bërë një foto me kullën në sfond.

Kostoja e biletës së hyrjes është 21,50 dollarë (18 €). Sidoqoftë, pak njerëz e dinë se ekziston një kopje më e vogël e “legjendës” italiane në SHBA. Ndërtimi është i vendosur në Niles, Illinois dhe hyrja është falas.

 Taj Mahal (India) — Bibi Ka Maqbara (India)

Taj Mahal-i i mrekullueshëm ndodhet në qytetin indian, Agra. Ndërtesa ka një funksion të dyfishtë dhe shërben si një xhami. Rreth 22,000 mjeshtra punuan në krijimin e saj. Çdo vit, rreth 7 deri në 8 milion turistë vijnë në këtë vend për ta parë atë.

Kostoja e biletës së hyrjes për të huajt është rreth 15 dollarë. Nëse shikoni në ndërtesën e Bibi Ka Maqbara, një mauzole që ndodhet në qytetin e Aurangabad, mund të gjeni një ngjashmëri të dukshme në arkitekturën e tyre. Kompleksi është pak më i vogël se origjinali, por është më i përballueshëm për vizitorët me një kosto hyrjeje rreth 4$.

Venice (Italy) — Colmar (France)

A ka një person të vetëm që nuk ëndërron të shkojë në Venecia për të shijuar pamjen arkitektonike të qytetit legjendar mbi ujë ?! Mjeti më i mirë i transportit për një shëtitore të tillë është një gondolë, një varkë elegante veneziane. 2 momente të papritura e presin çdo turist që vendos të ecë me të: një çmim i majmë dhe linja të gjata.

Kostoja e një turneu standard fillon diku nga 96$ (80 €). Në mënyrë që të kurseni para dhe të merrni përshtypjen po aq të shkëlqyeshme, mund të shkoni në një qytet francez të quajtur Colmar. Jo vetëm që ka më pak turistë këtu, por kostoja e një shëtitoreje uji është vetëm rreth $8 (7 €).

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore