Lajme

Nga Evropa në Azi për 6 minuta, Turqia përuron urën e Çanakalasë


Autoritetet turke përuruan urën e varur të Çanakalasë 1915 përgjatë ngushticës së Dardaneleve 4.6 kilometra të gjatë.

Në Çanakala 1915, distanca midis dy kullave është 2 mijë e 23 metra, e cila përkon me 100-vjetorin të Republikës së Turqisë në vitin 2023.

Kjo është distanca më e gjatë nga të gjitha urat e varura në botë. Siç u përmend, mbajtësi i mëparshëm i rekordit ishte Ura e Ngushticës së Madhe në Akasi.

Deri më tani, makinat që udhëtonin midis Anadollit dhe Gadishullit të Galipolit duhej të kalonin Dardanelet një orë me traget, duke përfshirë kohën e pritjes, ishte deri në pesë orë.

Tani udhëtimi do të zgjasë rreth gjashtë minuta.

Hapja e urës i kushtohet përvjetorit të fitores së flotës osmane në vitin 1915 mbi trupat franceze dhe britanike në Dardanele gjatë Luftës së Parë Botërore.

Puna për projektin e urës së Dardaneleve filloi në mars të vitit 2017.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore