Film

Ndahet nga jeta në moshën 58-vjeçare aktori Ray Stevenson


Aktori Ray Stevenson ka ndërruar jetë në moshën 58-vjeçare.

Ai është i njohur për rolet në filmat Thor dhe serialin Divergent, si dhe për disa shfaqje televizive në Mbretërinë e Bashkuar si Band of Gold, Peak Practice dhe Murphy’s Law.

Asnjë shkak i vdekjes nuk është zbuluar, por mësohet se ai u shtrua në spital gjatë xhirimeve në ishullin italian Ischia.

Ai ishte duke punuar në një film aksion, Cassino in Ischia.

Sakaq, vdekja e tij u njoftua katër ditë para ditëlindjes së tij të 59-të.

Stevenson ka lindur në Irlandën e Veriut, por u transferua në Angli kur ishte tetë vjeç.

Babai i tij ishte i vendosur në Forcën Ajrore Mbretërore (RAF) pranë Lisburn, County Antrim, në kohën e lindjes së tij në vitin 1964.

Familja e tij u zhvendos në Newcastle upon Tyne dhe ai e kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë së tij në Angli.

Stevenson u frymëzua të bëhej aktor pasi pa John Malkovich në një shfaqje në një teatër në Londër.

Ai studioi aktrim në Bristol Old Vic Theatre School dhe një nga rolet e tij të para televizive ishte në dramën Catherine Cookson The Dwelling Place.

Më vonë ai u shfaq në një gamë të gjerë shfaqjesh televizive britanike, duke përfshirë Waking the Dead, Dalziel and Pascoe dhe At Home with the Braithwaites.

Në vitin 2004, ai luajti një kalorës në filmin hollivudian me buxhet të madh, King Arthur, ku luajti Keira Knightley.

Kohët e fundit, Stevenson siguroi role në shfaqje dhe filma të suksesshëm televizivë të prodhuar në SHBA, duke marrë rolin e Volstagg në trilogjinë Thor dhe Titus Pullo në serialin dramatik historik të HBO-së, Rome.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore