Lajme

Më në fund dorëzohet në duar të sigurta vepra e vjedhur e Van Gogh


Vepra e Van Gogh me vlerë 3-6 milionë euro, e vjedhur nga një muze holandez tre vjet më parë, po shpërndahej nëpër botën kriminale në mënyrë të pazgjidhshme.

“Ne e dinim që piktura do të shkonte nga një dorë në tjetrën në botën e krimit, por askush nuk donte ta prekte sepse nuk ia vlente”, ka thënë detektivi Arthur Brand.

“Ti mund të jesh vetëm në telashe. Kështu që ishte e mallkuar”, ka shtuar ai.

Kjo ishte arsyeja që ai priti një vizitor të pazakontë në derën e banesës së tij në Amsterdam, i cili mbante në dorë një çantë Ikea blu.

Brand nxitoi të ngjiste shkallët e tij me çantën, hapi me kujdes një pikturë të gjatë nga mbështjellja përpara një kolegu që regjistronte momentin në video dhe krahasoi pjesën e pasme të pikturës me një imazh që i ishte dërguar si provë që vepra e Van Gogh ekzistonte ende.

Ishte e njëjta.

“Është ai. Vincent van Gogh është kthyer. Çfarë dite”.

Ky ishte fundi i një kërkimi trevjeçar e gjysmë për veprën e artit të vjedhur në një goditje të pacipë në orët e para të 30 marsit 2020 nga muzeu i vogël Singer Laren në Holandë, në atë pikë të mbyllur për shkak të kufizimeve të pandemisë, në një grabitje që bëri bujë në mbarë botën.

Por teksa hajduti që u largua me The Parsonage Garden në Nuenen në pranverë nën krahun e tij të djathtë ishte pas hekurave, po ashtu edhe Peter Roy K, krimineli që prokurorët besojnë se e urdhëroi atë në një përpjekje për të negociuar një dënim të reduktuar, vepra nuk gjendej askund.

Kjo derisa Brand kishte një kryesim.

Në një dorëzim të paracaktuar, me marrëveshjen e policisë holandeze, ai mori një dorëzim në shtëpi të një prej pikturave më të kërkuara në botë.

Brand ka treguar se vepra kaq e famshme e vjedhur ishte kthyer në një shqetësim dhe se njeriu që e dorëzoi nuk kishte asnjë lidhje me vjedhjen.

“Ishte lajm botëror në kohën kur u vodh. Ne jemi holandezë, ndodhi në Holandë, kështu që ishte një fatkeqësi”, ka thënë ai.

“Për fat të mirë, policia ishte në gjendje të arrestonte të gjithë të përfshirët: hajdutin që u dënua me tetë vjet dhe një gjobë për 8.7 milionë euro, ndërmjetësit u kapën, blerësi u kap, të gjithë ishin në burg, por piktura nuk ishte ende”.

“Përfundimisht, u kontaktova nga dikush i cili më tha ‘Brand, unë mund të të kthejë veprën e Van Gogh, por nuk dua të futem në telashe’. Më duhej të fitoja besimin e tij dhe kur e pata, ai vendosi ta dorëzonte në shtëpinë time”.

Në cep të rrugës në një lokal priste Andreas Blühm, drejtori i Muzeut Groninger, i cili zotëron pikturën, e cila ishte huazuar dhe që e vërtetoi me shpejtësi.

Piktura pa kornizë, e cila kuptohet se ka disa gërvishtje të dukshme pasi është ruajtur në kushte jo optimale, ndodhet në Muzeun Van Gogh në Amsterdam për analiza dhe restaurim ekspertësh.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore