Sport

Manny Pacquiao dëshiron të ndeshet në ‘Paris 2024’


Manny Pacquiao (AP Photo/Vincent Yu)

Manny Pacquiao dëshiron të luftojë në Lojërat Olimpike Paris 2024 dhe t’i japë fund karrierës legjendare të boksit duke fituar medaljen e artë në moshën 45-vjeçare.

Pacquiao dëshiron të kthehet në boks, ka njoftuar presidenti i Komitetit Olimpik të Filipineve, Abraham Tolentino.

Kampioni legjendar i botës në tetë pesha u tërhoq nga sporti pas humbjes ndaj Yordenis Ugas në 2021, por që atëherë ka lënë të kuptohet për një rikthim të mundshëm.

Pacquiao më parë u largua nga boksi për ta lejuar atë të fokusohej vetëm në karrierën e tij politike në Filipine, ku ai është senator. Megjithatë, ai ishte i pasuksesshëm në kandidimin e tij për t’u bërë President i vendit të tij në vitin 2022.

Si rezultat, ikona e boksit që atëherë është rikthyer në ring për ndeshjet e ekspozitës.

Por tani, sipas presidentit të Komitetit Olimpik të Filipineve, Pacquiao po shikon një rikthim më serioz.

“Kampi i senatorit Pacquiao u afrua duke thënë se idhulli ynë i ringut filipinas dëshiron të luftojë në Paris”, tha Tolentino në një deklaratë.

Pacquiao tani është 44 vjeç dhe do të ishte 45 në kohën e ndeshjeve. Kjo e përjashton atë nga rruga kryesore e kualifikimit, Lojërat Aziatike të muajit të ardhshëm, e cila ka një kufi moshe 40 vjeç.

Megjithatë, Pacquiao ende mund të kualifikohej përmes një prej dy turneve kualifikuese olimpike që do të zhvillohen në fillim të vitit të ardhshëm, ose ndoshta përmes rregullit të Universalitetit. Më parë, konkursi ishte vetëm për boksierët amatorë, por kjo ndryshoi në 2016.

Ndryshimi i rregullit ka çuar në rezultate të përziera, me ish-kampionin botëror të IBF-së së Tajlandës Amnat Ruenroeng që ishte një emër i shquar që pësoi një humbje poshtëruese ndaj një amatori në lojërat e Rio 2016, ndërsa ai luftoi për t’u përshtatur me stilin e nevojshëm për të fituar tre raundet në turne.

Sidoqoftë, në Lojërat Olimpike të Tokios 2020, Bakhodir Jalolov fitoi medaljen e artë në peshën super të rëndë.

Koha do të tregojë nëse Pacquiao përfundon duke marrë pjesë dhe nëse ai mund ta përfundojë karrierën e tij duke sjellë në shtëpi medaljen olimpike për vendin e tij.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore