Sport

Manchester United ka vendosur çmimin e anësorit Antony


Antony

Manchester United thuhet se ka vendosur një çmim prej 43 milionë paundësh për anësorin Antony përpara afatit kalimtar të verës.

23-vjeçari bëri kalimin në “Old Trafford” nga gjigantët e Eredivisie Ajax gjatë verës së vitit 2022 në një marrëveshje me vlerë 86 milionë paund.

Antony nuk ka arritur të kontribuojë para portës gjatë 18 muajve të fundit, duke shënuar vetëm nëntë herë në të gjitha garat nga 69 paraqitje.

Këtë sezon braziliani nuk ka regjistruar ende një gol në Premier League, pavarësisht se ka luajtur në 19 ndeshje të ligës së parë.

Sipas “Fichajes”, Manchester United është i gatshëm të zvogëlojë humbjet me Antony-n përpara sezonit 2024-25, një mandat i parë i plotë nën shefin e “Ineos”, Sir Jim Ratcliffe.

Raporti pretendon se “Djajtë e Kuq” janë të përgatitur të pranojnë një ofertë me vlerë 43 milionë paund për 16-herë ndërkombëtarin brazilian.

Kuptohet se Antony nuk është pjesë e planeve afatgjata të Ten Hag në “Old Trafford” dhe është vendosur për një transferim në përfundim të sezonit.

Braziliani aktualisht është duke luajtur zëvendësuesin ndaj 19-vjeçarit Alejandro Garnacho në skuadrën e kuqe të Mançesterit. Për herë të fundit ai ka filluar një ndeshje në Premier League më 30 dhjetor.

Përfshirja e vetme në gol e Antony-t këtë sezon arriti në një ndeshje të raundit të katërt të FA Cup ndaj Newport County, me ish-sulmuesin e Ajax-it që shënoi dhe dha një asistim.

U raportua gjerësisht se United e vlerësoi Antony-n vetëm në 25 milionë paund përpara se përfundimisht të siguronte shërbimet e tij për trefishin e kësaj shifre përpara sezonit të parë të Ten Hag në Angli.

Gjatë mandatit të tij të parë në Premier League, anësori shënoi katër gola dhe dy asistime, ndërsa shënoi gjithashtu një gol për të ndihmuar United në rrugën e tyre drejt lavdisë së EFL Cup.

Antony ka të ngjarë të kënaqet me një vend në mesin e zëvendësuesve edhe një herë kur “Djajtë e Kuq” të presin Fulham-in në “Old Trafford” të shtunën pasdite.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore