Gatimi

Koktej manaferre pa alkool


Ilustrim
Përbërësit:

Ujë – 2 dl

Sheqer – 2 dl

Gjethe nenexhiku – 10

Ujë limoni – 2 dl

Ujë të gazuar – 2 dl

Përgatitja:

Ngroheni sheqerin dhe ujin në zjarr të ulët, duke i përzier herë pas here. Kur uji të vlojë, ulni zjarrin dhe lëreni derisa të tretet i gjithë sheqeri. Hiqeni shurupin nga zjarri dhe lëreni të ftohet plotësisht në temperaturën e dhomës.

Ndani dy manaferra dhe vendosini në ngrirje. Ndërkohë në një enë vendosim nenexhikun dhe manaferrat dhe i presim në copa të vogla. Shtoni ujin e gazuar, shurupin dhe lëngun e freskët të limonit dhe përziejini mirë.

Përpara se ta servirni, ftoheni mirë, shtoni edhe disa gjethe menteje për dekorim, akull ose manaferra të ngrira.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore