Lajme

Kina bie dakord me SHBA-të për hapjen e rezervave të naftës


Kina do të lëshojë naftë bruto nga rezervat e saj strategjike kombëtare – rreth festave të Vitit të Ri Hënor që fillojnë më 1 shkurt – si pjesë e një plani të koordinuar nga Shtetet e Bashkuara me konsumatorët e tjerë të mëdhenj për të ulur çmimet globale.

Burime për agjencinë e lajmeve “Reuters”, të cilët kanë njohuri mbi bisedimet midis dy konsumatorëve kryesorë të naftës së papërpunuar në botë, thanë se Kina ra dakord në fund të vitit 2021 të lëshonte një sasi të papërcaktuar nafte në varësi të niveleve të çmimeve.

“Kina ra dakord për të lëshuar një sasi relativisht më të madhe nëse nafta është mbi 85 dollarë për fuçi dhe një vëllim më të vogël nëse nafta qëndron afër nivelit të 75 dollarëve”, tha një burim, pa dhënë detaje.

Lirimi i rezervave të naftës së papërpunuar nga Kina do të ndodhë rreth Vitit të Ri Hënor, thanë burimet.

Kina do të jetë e mbyllur për festën më të madhe vjetore nga 31 janari deri më 6 shkurt.

Administrata Kombëtare e Ushqimit dhe Rezervave Strategjike të Kinës nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Lëshimi i dakorduar i rezervave nga Kina është rezultat i një sërë diskutimesh, të raportuara nga “Reuters” në nëntor, që administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, zhvilloi me konsumatorët e tjerë të mëdhenj të naftës, pasi furnizimet e ngushta çuan çmimet globale të naftës në nivelet më të larta shumëvjeçare.

Biden dhe ndihmësit kryesorë diskutuan mbi mundësinë e një lëshimi të koordinuar të rezervave të papërpunuara me aleatët e ngushtë, duke përfshirë Japoninë, Korenë e Jugut dhe Indinë, si dhe me Kinën.

Shtetet e Bashkuara kanë kryer shkëmbime të papërpunuara dhe shitje nga rezervat e saj gjatë javëve të fundit, ndërsa Japonia dhe Koreja e Jugut kanë njoftuar gjithashtu plane për shitjen e naftës së papërpunuar.

Kina, e cila prej kohësh i ka mbajtur të fshehta detajet mbi rezervat e saj shtetërore, zhvilloi shtatorin e kaluar ankandin e saj të parë publik të rezervave të papërpunuara prej rreth 7.4 milionë fuçi, gjysmë konsumi në ditë në vend.

Në nëntor, Administrata Kombëtare e Ushqimit dhe Rezervave Strategjike tha se ishte “duke punuar” për një çlirim të rezervave të papërpunuara, por nuk pranoi ta komentonte kërkesën e SHBA-ve për lirimin e koordinuar midis blerësve.

Çmimet e naftës u rimëkëmbën mbi 80 dollarë për fuçi këtë javë, të nxitura nga ndërprerjet e furnizimit në Libi dhe Kazakistan, një rënie në inventarët e naftës së papërpunuar në SHBA në nivelin më të ulët që nga viti 2018 dhe një përmirësim në perspektivën për kërkesën për karburant në Evropë, ndërsa qeveritë atje lehtësojnë kufizimet e COVID-19.

Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent ishin 84,79 dollarë për fuçi dhe nafta e papërpunuar e Teksasit Perëndimor të SHBA-ve me 82,23 dollarë për fuçi.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore