Lajme

Killerët rusë mbeten endacakë nëpër vendet evropiane, përfshi Shqipërinë


Natalia Arno u kthye në hotelin e saj në Pragë në fillim të majit, për të zbuluar se dera e dhomës së saj ishte lënë e hapur dhe një erë e ëmbël e sëmurë mbushi ajrin. Një aktiviste ruse e demokracisë, e cila u detyrua të ikte në mërgim në vitin 2012, Arno nuk është e panjohur për mbikëqyrjen, kështu që ajo kontrolloi menjëherë dhomën për pajisje dëgjimi përpara se të shkonte në një takim.

Të nesërmen në mëngjes, pak para agimit, ajo u zgjua me një dhimbje të fortë në gojë. Nga frika se ajo ishte në prag të një urgjence dentare, Arno – presidente e Fondacionit Rusia e Lirë – paketoi gjërat shpejt dhe rezervoi një fluturim për në Shtetet e Bashkuara të njëjtin mëngjes.

Ndërsa avioni fluturoi mbi Atlantik, diçka e çuditshme filloi të ndodhte. “Dhimbja filloi të endet rreth trupit tim,” tha ajo. Ishte nën sqetull, pastaj ishte në sytë e saj, në gjoks, në vesh, në stomak. Një mpirje e tmerrshme filloi t’i përhapej në shpinë.

“Nëse do të kisha edhe dyshimin më të vogël se ishte një helmim, do të kisha qëndruar në Pragë dhe do të shkoja në klinikën atje”, tha Arno. FBI po heton helmimin e dyshuar, tha Arno, por ajo ende nuk ka marrë një përgjigje se çfarë e shkaktoi sëmundjen e saj të papritur.

Në Gjermani, një kritike e dytë e Kremlinit, gazetarja ruse Elena Kostyuchenko, gjithashtu u sëmur pas një helmimi të dyshuar tetorin e kaluar. Prokurorët në Berlin po hetojnë incidentin si një tentativë vrasjeje.

Spiunëve rusë iu janë prerë krahët në vazhdën e pushtimit të plotë të Ukrainës në fillim të vitit 2022.

Mbi 400 agjentë të inteligjencës ruse, të cilët vepronin nën mbulimin diplomatik në ambasadat e vendit, u dëbuan nga Evropa si pjesë e një përpjekjeje të paprecedentë dhe të koordinuar që synonte të pengonte aktivitetet keqdashëse të Moskës në kontinent.

Kreu i agjencisë së brendshme të kundërzbulimit të Britanisë (MI5), Ken McCallum, e përshkroi atë si “goditjen më të rëndësishme strategjike kundër shërbimeve të inteligjencës ruse në historinë e fundit evropiane”.

Ato që janë ende funksionale, siç sugjerojnë helmimet e dyshuara të Arnos dhe Kostyuchenkos, janë ekipet ruse të vrasjes, të dërguara për të likuiduar armiqtë e shtetit. Ose, të paktën të përpiqeshin për këtë.

Spiunët rezidentë të Rusisë – të cilët janë të vendosur në ambasada nën mbulim zyrtar – janë kryesisht të tërhequr nga shërbimi i inteligjencës së jashtme të vendit, SVR.

Ata do të fokusoheshin kryesisht në procesin e gjatë të rekrutimit – kultivimin e aseteve në qeveritë dhe institucionet evropiane – dhe trajtimin e nishaneve çimkave. Puna e lagësht, siç përmenden atentatet në zhargonin e shërbimeve të inteligjencës ruse, zakonisht është drejtuar nga inteligjenca ushtarake, GRU, e cila vepron thellë nën fshehtësi.

“Ajo që vërtetë po degradon është aftësia ruse për të rekrutuar, jo aftësia ruse për të vrarë”, tha ish-oficeri i CIA-s, Marc Polymeropoulos.

Operacionet me rrezik të lartë si tentativat për vrasje, tentativat për grusht shteti dhe sabotazhi janë gjurmuar nga gazetarët investigativë në njësinë elitare GRU 29155, të trajnuar në truket më të ndyra nga sabotimi deri te helmimet.

Operativët e njësisë u ekspozuan nga grupi hetimor Bellingcat se qëndronin pas helmimit me Novichok të ish-spiunit rus, Sergei Skripal, në Salisbury, Angli. Oficerët e përfshirë fluturuan në Mbretërinë e Bashkuar për vetëm dy ditë për të kryer atentatin në tentativë, megjithëse ata pretendojnë se kanë gjetur kohë për të parë katedralen e famshme.

Njësia 29155 iu dha një goditje thelbësore vitet e fundit, pasi gazetarët zbuluan se ata kishin udhëtuar me pasaporta me numra të ngjashëm, duke i bërë ato të lehta për t’u identifikuar në bazat e të dhënave të rrjedhura të fluturimeve.

“Për shkak se rusët nuk e dinë se sa u ekspozuan, ata duhet të supozojnë se një brez i tërë u ekspozua”, tha Christo Grozev, kreu i hetimeve për Rusinë në Bellingcat.

Por rrëzimi i qindra spiunëve rusë që vepronin nën mbulimin zyrtar nuk ka qenë pa ndikim. Ajo e ka detyruar Moskën të mbështetet më shumë tek agjentët e saj të fjetur për operacionet e vëzhgimit dhe mbledhjes së informacionit, tha Grozev.

“Kur humben qendrat e koordinimit, ambasadat, atëherë këta të fjetur ndihen pak lakuriq. Ata duhet të rishpikin zanatet dhe digjen shumë më lehtë,” tha ai.

Kjo, plus një përpjekje e shtuar nga ana e agjencive evropiane të inteligjencës, ka parë agjentë të dyshuar të fjetur që punonin për Rusinë të ekspozuar në Mbretërinë e Bashkuar, Greqi, Norvegji, Shqipëri, Holandë, Gjermani dhe Suedi që nga pushtimi i Ukrainës vitin e kaluar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore