Shqipëria

Investitorët grekë që investojnë në Shqipëri do të kenë disa privilegje, thotë Rama


Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, gjatë vizitës së tij në Greqi ftoi investitorët grekë që të investojnë në Shqipëri.

“Ne duam të fillojmë një iniciativë të veçantë për bizneset greke”, tha Rama, pasi “ne po mendojmë të bëjmë diçka shumë radikale – të ftojmë kompanitë tuaja të vijnë dhe të kenë një trajtim shumë të veçantë atje për disa vite”.

Kjo sipas Ramën do të bëhet në rajone ku vendi ka probleme sepse njerëzit po largohen, por në të njëjtën kohë ka shumë potencial.

Kreu i Qeverisë theksoi se investimet nuk janë më të rëndësishme për Shqipërinë ose Maqedoninë e Veriut ose rajonin e afërt, por janë pjesë e një tregu më të gjerë të krijuar përmes bashkëpunimit të vendeve si Serbia, Maqedonia e Veriut dhe vendet e tjera që marrin pjesë në procesin e Berlinit.

“Ne po shkojmë drejt një tregu të vetëm në rajon”, nënvizoi Rama.

Duke diskutuar integrimin e Shqipërisë në familjen evropiane me themeluesin e Forumit Ekonomik Delphi dhe Presidentin Symeon Tsomokos, Rama tha se kjo tani shihet edhe më pozitivisht në Evropë, veçanërisht nën presionin e agresionit rus.

Rama gjithashtu theksoi se distanca midis shteteve anëtare të BE-së dhe shteteve jo anëtare është duke u zgjeruar në vend se të ngushtohet, pasi vendet e BE-së kishin shumë mjete të tjera në dispozicion të tyre për t’u marrë me disa kriza, siç është Fondi i Rezistencës-i cili mbështeste qytetarët dhe qeveritë.

“Evropa duhet të bëjë diçka më shumë”, theksoi Rama, për sa i përket marrëdhënieve ekonomike midis Ballkanit dhe Evropës.

Forumi u organizua nga Forumi Ekonomik i Delphi, dhe gjithashtu u ndoq ndër të tjera nga nënkryetari i qeverisë Greke Panagiotis Pikramenos, Ministri i Zhvillimit dhe Investimeve Adonis Georgiadis, dhe përfaqësuesit e bizneseve greke aktive në Shqipëri.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore