Lajme

I dërguari gjerman për Ballkanin Perëndimor: Presim që Serbia të vendosë sanksione ndaj Rusisë


Manuel Sarrazin: Në mjedisin e politikës së jashtme siç është tani, shteti nuk mund të jetë i suksesshëm duke luajtur ruletë.

Dështimi për t’iu bashkuar sanksioneve të vendeve të Ballkanit Perëndimor kundër Rusisë për shkak të agresionit ndaj Ukrainës “nuk do të thotë neutralitet, por mbështetje për Rusinë”, tha për Radion Evropa e Lirë i dërguari special i qeverisë gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

Sarrazin në mes të shkurtit të këtij viti, mori detyrën, e cila nuk ekzistonte në qeveritë e mëparshme gjermane. Ai ishte anëtar i Partisë Gjermane të Gjelbër dhe deputet i Bundestagut për 13 vjet, deri në vitin 2021.

Është i dërguari i pestë në Ballkanin Perëndimor, së bashku me Miroslav Lajcak, të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, përfaqësuesin e bashkësisë ndërkombëtare në Bosnje dhe Hercegovinë, Christian Schmidt, të dërguarin special britanik Stuart Peach dhe Gabriel Escobar.

Fokusimi në Bosnjë dhe Hercegovinë

I pyetur se si e sheh ai situatën në Bosnje dhe Hercegovinë, në kontekstin e pushtimit rus të Ukrainës dhe tensioneve rreth marrjes së BeH-së nga entiteti ‘Republika Srpska’, Sarrazin tha se “vizita e Ministres së Jashtme gjermane Annalene Baerbock në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi se qeveria gjermane ka një fokus të fortë në BeH-në. Për shkak të luftës ruse në Ukrainë, Gjermania dhe BE-ja do t’i kushtojnë vëmendje të shtuar zhvillimeve në BeH”.

Siç tha ai, qeveria gjermane është e vetëdijshme se shumë njerëz në Bosnje dhe Hercegovinë tani po kërkojnë angazhim dhe përkushtim më të madh të sigurisë gjermane në rajon.

Në dhjetor të vitit të kaluar, qeveria e re gjermane i bëri thirrje Bashkimit Evropian që të vendosë sanksione ndaj anëtarit serb të Presidencës së BeH-së, Milorad Dodik, për shkak të tërheqjes së Republikës Srpska nga forcat e armatosura, gjyqësorit dhe sistemit tatimor.

Në vjeshtën e vitit të kaluar, Dodik nisi një fushatë me synim ngritjen e institucioneve të entiteteve, gjë e cila u dënua ashpër nga BE-ja dhe Shtetet e Bashkuara, duke e cilësuar si një transferim antikushtetues të kompetencave.

Më 5 janar, Departamenti Amerikan i Thesarit publikoi një listë të zgjeruar sanksionesh për akte korrupsioni, ku përfshihet edhe Dodik.

Milorad Dodik
Rëndësia e harmonizimit me BE-në

Duke komentuar faktin se reagimet e Prishtinës dhe Beogradit janë kontradiktore në rastin e aktualitetit dhe se Serbia është kundër sanksioneve ndaj Rusisë, ndërsa Prishtina iu bashkua atyre, Sarrazin tha se harmonizimi i Ballkanit Perëndimor me BE-në për këtë çështje është vendimtar.

“Në mjedisin e politikës së jashtme, siç është tani, shteti nuk mund të jetë i suksesshëm duke luajtur ruletë. Situata tani është ndryshe nga ajo që ishte më parë. Por në të njëjtën kohë, kjo është një situatë e mirë për të shpjeguar një kurs më të qartë drejt vendas për audiencën”, tha Sarrazin.

Sipas tij, në dritën e luftës ruse kundër Ukrainës, Evropa duhet të mbetet e bashkuar.

Kjo është arsyeja pse harmonizimi i politikës së jashtme të vendeve të Ballkanit Perëndimor me BE-në është i një rëndësie kyçe për këtë çështje dhe ai harmonizim përfshin bashkimin e sanksioneve.

“Ne e mirëpresim faktin që shumica e vendeve të Ballkanit Perëndimor e kanë bërë tashmë, por presim që Serbia ta bëjë këtë. Dështimi për t’u bashkuar me sanksionet nuk do të thotë neutralitet, por mbështetje për Rusinë”, është shprehur ai.

Pas pushtimit rus të Ukrainës, Serbia njoftoi se ofron mbështetje të plotë për integritetin territorial të Ukrainës, për të mos përmendur sulmin rus në Ukrainë, por refuzoi të vendosë sanksione ndaj Rusisë, të cilat Bashkimi Evropian i kërkon asaj.

Ndërkaq sa i përket Kosovës, Sarrazin tha në një intervistë të mëparshme në fillim të marsit se nënkuptohet përkushtimi i Gjermanisë për përfaqësimin e shtetit në organizatat ndërkombëtare.

Serbia nuk e njeh Republikën e Kosovës, si shtet të pavarur dhe pretendon se është ende territor i saj, tensionet institucionale midis të dyja vendeve vazhdojnë përpjekjen pët t’u zgjidhur në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

Rezultati i formimit të qeverisë në Mal të Zi është në pritje

Duke pasur parasysh se Mali i Zi është në një fazë të paqëndrueshmërisë politike, ku po tentohet të formohet qeveria dhe të pengohet parlamenti, por edhe se ka një ndarje të fortë etnike malazeze-serbe, me ndikim të dukshëm rus në pozitat vendimmarrëse, Sarrazin beson se anëtarësimi në NATO është garantuesi më i mirë i stabilitetit të Malit të Zi.

“Në Mal të Zi, ne jemi aktualisht në pritje të rezultatit të proceseve të brendshme politike në lidhje me formimin e një qeverie të re. Në përgjithësi, jam thellësisht i bindur se rruga e zgjerimit të BE-së dhe një angazhim i fortë ndaj NATO-s janë korniza më e mirë për stabilitetin në rajonin dhe Malin e Zi”, është shprehur ai.

Orientimi perëndimor i Malit të Zi çoi në anëtarësimin në NATO në vitin 2017, gjatë qeverisjes së partisë së Milo Gjukanoviçit. Pas ndryshimit të qeverisë në vitin 2020, shteti mori një qeveri që u formua kryesisht nga forcat pro-serbe dhe pro-ruse.

Megjithëse Mali i Zi e ka ndjekur politikën e jashtme të BE-së në 10 vitet e fundit, në fillim të shkurtit iu dha një votë mosbesimi dhe për shkak të përçarjeve të brendshme nuk zyrtarizoi sanksionet ndaj Rusisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore