Historia është në krahun e Max Verstappen

Historia tregon se Max Verstappen do të bëhet dy herë kampion i botës këtë vit në Formula 1.

Ndërsa, Verstappen është gati të mbushë 25-vjeç, ai tashmë konsiderohet një veteran, pasi ka bërë debutimin e tij në F1 më shumë se shtatë vjet më parë.

Verstappen filloi shumë i ri dhe, pak nga pak, ai u rrit për t’u bërë ylli kryesor i këtij sporti.

Deri vitin e kaluar ai kishte fituar vetëm 10 gara në karrierë. Por që nga sezoni i kaluar e në vazhdim ai arriti një nivel që e ka vendosur shumë më lart se të tjerët.

Në vitin 2021 ai regjistroi 10 fitore, dhe përfundoi duke fituar Kampionatin Botëror në xhiron e fundit në Abu Dhabi, megjithëse në rrethana të diskutueshme.

Por këtë sezon ai është përmirësuar më tej, duke treguar pjekurinë e tij në më shumë se një rast.

Ai nuk është gjithmonë në garë për fitore dhe mund të zhvillojë atë për një vend në podium. Kjo qasje do të thotë se ai është madje i aftë të fillojë në vendin e 10-të dhe të përfundojë përpara rivalëve të tij, siç u dëshmua në Hungari.

Holandezi po afrohet gjithashtu me Fernando Alonso në listën e fitoreve të të gjitha kohërave.

Verstappen është gjithashtu në rrugën e duhur për të siguruar kampionatin e tij të dytë. Ai është 80 pikë përpara Charles Leclerc.

Askush në historinë e Formula 1 nuk ka humbur ndonjëherë një epërsi kaq të madhe në këtë fazë të sezonit.

Për të gjetur një përjashtim, duhet të gërmoni në skutat e historisë. Sezoni i vitit 1976 dëshmoi se James Hunt i rrëmbeu kurorën Niki Lauda-s në një arritje të denjë për Hollywood-in.

Britaniku ishte 98 pikë prapa austriakit, por në fund Hunt fitoi me një diferencë të vogël (69 pikë me 68).

Megjithatë, duhet të theksohet gjithashtu se Lauda humbi disa gara pas një aksidenti gati fatal dhe mund të kishte fituar kampionatin nëse nuk do të kishte vendosur të tërhiqej nga sezoni që përfundoi Grand Prix-in e Japonisë.