Euro 2024

Grupi A mbyll siparin me Gjermaninë e kualifikuar – Zvicra, Skocia dhe Hungaria luajnë shanset për një vend në fazën tjetër


Gjermania tashmë e kualifikuar do të kërkojë të ruajë rekordin e saj të paprekur në Grupin A kur të përballet me Zvicrën, ndërsa Skocia do të përballet me Hungarinë në një ndeshje vendimtare për kualifikimin e tyre.

Ne shikojmë paraprakisht aksionin në Frankfurt dhe Stuttgart.

21:00: Zvicër – Gjermani (Grupi A, Frankfurt)

Zvicra nuk ishte në gjendje të shtonte goditjen mahnitëse të Xherdan Shaqirit në barazimin 1-1 me Skocinë në Koln, por performanca me katër pikë nga dy ndeshje i lë ata të vendosur mirë për t’u bashkuar me kundërshtarët e së dielës në 1/16. Një takim në ditën e tretë me mikpritësit në formë mund të duken si një detyrë e palakmueshme, por sulmuesi Dan Ndoye këmbëngul se besimi është i lartë në kampin zviceran. “Të gjithë kemi të njëjtin vullnet për të fituar dhe të njëjtin mentalitet. Ka të bëjë me të qenit të bashkuar dhe të luftojmë së bashku, dhe kështu i qasemi çdo ndeshjeje”.

Fitorja komode e të mërkurës ndaj Hungarisë do të thotë se vendi i Gjermanisë në fazën me eliminim direkt të turneut është tashmë i siguruar. Megjithatë, skuadra e Julian Nagelsmann është e vendosur të mos pushojë në dafinat e tyre në Frankfurt, me Jamal Musiala – golashënues në dy ndeshjet e tyre të para – duke thënë: “Mentaliteti ynë për të mbrojtur portën tonë dhe për të vazhduar të shtyjmë për një gol tjetër ka qenë i mrekullueshëm. Ne duhet të vazhdojmë kështu në ndeshjet tona të ardhshme”.

Statistikat kryesore: Numri i shtatë golave ​​të Gjermanisë në Grupin A deri më tani do të thotë se ata tashmë kanë mposhtur totalin e tyre më të lartë në një grup EURO (gjashtë në EURO 2020) me një lojë për të mbetur.

21:00: Skoci vs Hungari (Grupi A, Stuttgart)

Skuadra e Steve Clarke iu përgjigj humbjes së tyre në mbrëmjen e parë nga Gjermania me një barazim luftarak kundër Zvicrës – një rezultat që mbajti gjallë shpresat e tyre për të arritur në fazën eliminatore. Mbrojtësi Jack Hendry mendon se performanca në Koln e favorizon Skocinë mirë për ndeshjen vendimtare të së dielës, duke thënë: “Momenti është çelësi. Për të pasur atë rezultat pozitiv, ne tani mund të fokusohemi plotësisht te [Hungaria]. Ne do të përpiqemi të përmirësohemi përsëri dhe të arrijmë tre pikë”.

Pas humbjeve të njëpasnjëshme me Zvicrën dhe Gjermaninë, Hungaria nuk mund të përballojë një tjetër rrëshqitje në Stuttgart. Trajneri Marco Rossi tha se ai ishte krenar për paraqitjen e lojtarëve të tij kundër nikoqirëve, një ndjenjë që bëri jehonë nga mbrojtësi Zsolt Nagy. “Ne patëm katër raste të mëdha kur ishte 0-0. “Kjo është një gjë e madhe, për mendimin tim. Ne mund të ndërtojmë në pikat tona të forta dhe nëse rregullojmë negativet, do të kemi një shans për të fituar kundër Skocisë”.

Statistikat kryesore: Hungaria është pa fitore në tetë ndeshje në EURO, që nga fitorja 2-0 kundër Austrisë në ndeshjen e parë të EURO 2016.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore