Biznes

Fluturimet e anuluara zemërojnë udhëtarët në SHBA, nxitje për rregullore më të rrepta


Kërkimi i faljes nga Southwest Airlines drejt klientëve pas anulimeve masive që bllokuan udhëtarët në të gjithë SHBA-të gjatë Krishtlindjeve e mërziti Talesha Roberson.

Në optikën e saj, problemet me fluturimin shtriheshin shumë përtej shkatërrimit të festave të profilit të lartë të një linje ajrore.

Si një banore e Washington-it, e cila u rrit në Indiana, ajo fluturon atje rreth pesë herë në vit për të vizituar familjen dhe miqtë.

Në shtator, problemet e mirëmbajtjes vonuan fluturimin e saj në jugperëndim për më shumë se dy orë.

Më pas, më 17 dhjetor – katër ditë para se një stuhi të niste kaosin në jugperëndim – linja ajrore anuloi fluturimin e saj, përsëri për shkak të mirëmbajtjes.

Edhe pse Southwest ia ktheu tarifën dhe e futi në një fluturim tjetër të nesërmen, kur mbërriti në Washington, bagazhi i saj mungonte.

Shqetësimet në rritje e kanë bërë atë të vërë në dyshim integritetin e udhëtimit ajror, jo vetëm në jugperëndim, por në të gjithë industrinë.

“Njerëzit po humbasin besimin. Shumë më shumë njerëz do të fillojnë të shkojnë në udhëtime rrugore”, ka thënë ajo.

Të dhënat e konsumatorit mbështesin ndjenjën e Roberson: publiku fluturues në SHBA nuk është i lumtur.

Në gusht, një sondazh i Gallup zbuloi se 37 për qind e amerikanëve kishin një pikëpamje negative për industrinë e linjave ajrore, krahasuar me 27 për qind që kishin një përshtypje të favorshme.

Udhëtarët amerikanë ajror, të etur për t’iu kthyer udhëtimeve pas dy vitesh trazira për shkak të pandemisë, u detyruan të prisnin fluturimet e vonuara ose të përpiqeshin të riorganizonin planet pas anulimeve.

Nga nëntë milionë fluturime të planifikuara në SHBA vitin e kaluar, gati një e katërta e tyre u vonuan ose u anuluan.

Grindjet për ndërprerjet e fluturimeve, mungesën e bagazheve dhe rimbursimet janë rritur gjithashtu: konsumatorët paraqitën më shumë se tre mijë ankesa kundër transportuesve amerikanë në tetor në Departamentin e Transportit të SHBA.

Pak para Krishtlindjeve, erdhi stuhia e dimrit që shkaktoi një kaskadë prej afro 17 mijë anulimesh fluturimi në Jugperëndim, duke mposhtur software-in kërcitës të linjës ajrore teksa përpiqej të përputhte ekuipazhet me fluturimet në nisje.

Por trazirat nuk u kufizuan vetëm në sektorin privat.

Dy javë më vonë, një defekt kompjuterik në software-in e sigurisë në Administratën Federale të Aviacionit të SHBA (FAA) ndaloi fluturimet në të gjithë vendin për dy orë, duke shkaktuar 10 mijë e 800 anulime dhe vonesa të tjera.

Mjerimi i pandërprerë i udhëtimit që po grumbullohet mbi pasagjerët po çon në më shumë pyetje ekzistenciale.

A është kjo periudhë e ndërprerjes për industrinë e udhëtimit ajror të Amerikës një pasojë afatshkurtër e pandemisë apo kulmi i nën-investimit afatgjatë dhe mangësive në shqyrtimin rregullator?

Linjat ajrore, në mënyrë të papajtueshme, ende po bëjnë para.

Paçka pakënaqësisë së gjerë të klientëve, tre kompanitë kryesore – United Airlines, American Airlines dhe Delta Air Lines – raportuan fitim neto të kombinuar të tremujorit të katërt prej 2.47 miliardë dollarësh me të ardhura prej 39 miliardë dollarësh.

“Ana e kërkesës është mjaft e mirë, dhe ana e ofertës është mjaft e kufizuar”, ka thënë Joe Rohlena, një analist i linjës ajrore Fitch Ratings.

“Pra, kjo e vendos industrinë në një pozicion mjaft të mirë për sa i përket aftësisë për të gjeneruar para”, ka shtuar ai.

Por linjat ajrore thonë se oraret e tyre do të mbeten të kufizuara për shkak të mungesës së pilotëve dhe avionëve, me disa që thonë se një FAA e mbingarkuar dhe e nënfinancuar, e cila operon kontrollin e trafikut ajror, është një tjetër kufizim.

Në horizont duket fundjava e pushimeve në fund të shkurtit, e cila zakonisht shënon fillimin e sezonit të udhëtimit të pushimeve pranverore në SHBA.

Rritja e trafikut ajror do të ofrojë një pamje paraprake se sa efektivisht do të përballen linjat ajrore me sezonin e ngarkuar të udhëtimeve verore që do të vijë.

“SHBA-të kanë sistemin më të madh, më kompleks ajror në botë”, ka shtuar Rohlena.

“Kur diçka shkon keq në një pjesë të këtij sistemi, do të ketë efekte relativisht të mëdha”, ka dalluar ai.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore