Fiorentina triumfon me vështirësi përballë Empoli-t

Ndeshja mes Fiorentinës dhe Empoli-t ka përfunduar me fitoren e këtyre të parëve me rezultat 1:0.

Dueli ishte plotësisht i dominuar nga Fiorentina, të cilët kishin topin nën zotërim 63% të ndeshjes.

Vendasit kishin 24 mundësi shënimi, por nuk i shfrytëzuan rastet duke fituar minimalisht kundër Empoli-t.

Në minutën e 28-të, u inkuadra mbrojtësi i Kombëtarës shqiptare, Ardian Ismajli.

Në minutën e 39-të, Federico Di Francesco shënoi për Empoli-n por goli u anulua nga VAR-i.

Goli i vetëm i ndeshjes erdhi në minutën e 58-të, ku shënoi sulmuesi argjentinas, Nicolas Gonzalez.

Fiorentina momentalisht radhiten në pozitën e tetë me 50 pikë, ndërsa Empoli i Ismajlit janë në vendin e 12-të me 33 pikë.