Lajme

Evropa vendos tarifa deri në 48% për makinat elektrike kineze


Bashkimi Evropian po përgatitet të vendosë tarifa deri në 48 për qind për importet e makinave elektrike nga Kina.

Komisioni i BE-së ka njoftuar shumën e tarifave shtesë që do të ndryshojnë nga shtëpia në shtëpi dhe do t’i shtohen 10 përqindëshit të parashikuar tashmë.

Objektivi është të rivendoset konkurrenca e ndershme midis prodhuesve perëndimorë dhe prodhuesve kinezë, të cilët, sipas Brukselit, kanë marrë subvencione publik “të padrejta” nga qeveria e Pekinit, të cilat ka të ngjarë të shtrembërojnë konkurrencën.

Reagimi i qeverisë kineze nuk vonoi, duke i kërkuar BE-së “të korrigjojë menjëherë praktikat e saj të gabuara”, duke rezervuar të drejtën “të miratojë me vendosmëri të gjitha masat e nevojshme” për të mbrojtur kompanitë e veta.

Prodhuesi kinez më i prekur do të jetë grupi SAIC, pronar ndër të tjera të markës MG, importet e të cilit të makinave elektrike nga Kina do t’i nënshtrohen detyrimeve deri në 48 për qind.

Eksportet e makinave me bateri nga Kina nga gjigandi Geely do të duhet të paguajnë një taksë 31 për qind, ndërsa BYD do të përballet me një tarifë prej 27.4 për qind.

Për të gjithë prodhuesit e tjerë, përfshirë prodhuesit perëndimorë që prodhojnë në Kinë si Tesla, tarifa mesatare shtesë do të jetë 21 për qind nëse ata kanë bashkëpunuar me hetimin e Komisionit të BE-së dhe 38 për qind nëse nuk kanë bashkëpunuar.

Zbatimi i detyrimeve të reja do të nisë pas datës 4 korrik dhe do të ketë efekt të menjëhershëm por të përkohshëm sepse vendimi i Komisionit të BE-së do të duhet të konfirmohet nga qeveritë e vendeve anëtare.

Gjermania, Hungaria dhe vende të tjera të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë thënë tashmë se janë kundër nga frika e hakmarrjes nga Pekini.

Zëdhënësi i kancelarit gjerman, Olaf Scholz, i kërkoi BE-së që menjëherë të nisë bisedimet me Kinën, duke nënvizuar nevojën për të shmangur pengesat e reja për tregtinë globale.

Për të rrëzuar vendimin, megjithatë, do të nevojitet një shumicë e cilësuar brenda Këshillit të BE-së, pra të paktën 15 vota.

Franca dhe Spanja kanë thënë tashmë se janë në favor të detyrimeve, me qëllim që nga njëra anë të mbrojnë industrinë vendase të makinave dhe nga ana tjetër të bindin kompanitë kineze të hapin fabrika në Evropë.

Drejtimi i qeverisë italiane nuk është ende i qartë, megjithëse ministri i Biznesit, Adolfo Urso, e priti me kënaqësi rritjen e detyrimeve të BE-së për makinat elektrike kineze “për të mbrojtur prodhimin evropian”.

Vlera e eksporteve të makinave me bateri nga Kina në Evropë u rrit shtatëfish në harkun kohor të katër viteve, duke shkuar nga 1.6 miliardë dollarë në vitin 2020 në 11.5 miliardë në vitin 2023.

Rritja kjo, që është kontribuar nga shumë kompani perëndimore që kanë zhvendosur një pjesë të prodhimi në Kinë për tregun evropian.

Megjithatë, në 12 muajt e fundit, pjesa e tregut të energjisë elektrike të markave kineze në BE është katërfishuar, duke arritur në 8 për qind të totalit të regjistruara.

Ndërkohë reagimi i Pekinit është i ashpër, sipas të cilit BE-ja “ka injoruar faktet dhe rregullat e Organizatës Botërore të Tregtisë, kundërshtimet e përsëritura të forta kineze, apelet dhe mosbindjen e qeverive dhe industrive të shteteve të ndryshme evropiane”.

Ministria Kineze e Tregtisë kundërshtoi konkluzionet e BE-së, “pa bazë faktike dhe ligjore”, të cilat injorojnë “faktin objektiv që avantazhet e Kinës në automjetet elektrike rrjedhin nga konkurrenca e hapur”.

Komisioni Evropian “e mban lart flamurin e zhvillimit të gjelbër me njërën dorë dhe me tjetrën tund shkopin e proteksionizmit, duke politizuar dhe armatosur çështjet ekonomike dhe tregtare.

“Kjo nuk është në përputhje me frymën e konsensusit midis liderëve kinezë dhe evropianë për forcimin e bashkëpunimit dhe do të ndikojë në atmosferën e bashkëpunimit dypalësh ekonomik dhe tregtar”.

Dhe nuk do të jetë e favorshme për interesat e vetë konsumatorëve evropianë, të cilët do të “minojnë gjithashtu transformimin e gjelbër të BE-së dhe bashkëpunimin global për ndryshimet klimatike”.

Kina, përfundon shënimi, “do t’i kushtojë vëmendje progresit të bërë nga BE dhe do të miratojë me vendosmëri të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur me vendosmëri të drejtat dhe interesat legjitime të kompanive kineze”.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore