Film

‘Everything Everywhere All at Once’, fituesi i madh i Oscars


“Gjithçka Kudo Gjithçka Përnjëherë” e kaloi energjinë e tij të filmave indie deri në Oscars për “filmin më të mirë” (Best Picture).

Filmi i vendosur në shumë universe fitoi shtatë çmime gjithsej, duke përfshirë tre nga katër çmimet e aktrimit.

Fitoi trofetë për skenarin origjinal, montazhin e filmit, regjinë dhe filmin më të mirë.

Filmi tregon historinë e Evelyn Wang, të luajtur nga Michelle Yeoh, e cila u bë gruaja e parë aziatike që fitoi aktoren më të mirë.

Personazhi i saj është një pronare lavanderie e pushtuar nga tensioni dhe mjerimi ndërsa ajo mashtron familjen e saj dhe auditimin e IRS të biznesit të saj.

Burri i saj, i luajtur nga Ke Huy Quan, e çon atë në realitete të ndryshme për të ndaluar një version zuzar të vajzës së tyre, të luajtur nga Stephanie Hsu.

“Gjithçka Kudo Gjithçka Përnjëherë” hyri në mbrëmje si favorit për të fituar me 11 nominime, më së shumti nga çdo film.

“All Quiet on the Western Front”, epika e Luftës së Parë Botërore nga Netflix, e cila në dukje erdhi nga hiçi dhe mori nëntë nominime për Oscar, fitoi katër çmime, duke përfshirë filmin më të mirë ndërkombëtar, partiturën dhe kinematografinë.

“Gjithçka kudo” u bë sinonim i një Hollywood-i largpamës dhe jo i një industrie filmash të fiksuar pas ribërjeve dhe vazhdimeve, dhe kurorëzoi regjisorët Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert (të njohur si Daniels) si regjisorë të parë.

Kwan trajtoi ndjeshmërinë moderne të filmit në fjalimin e tij të pranimit për filmin më të mirë.

“Bota po ndryshon me shpejtësi dhe kam frikë se historitë tona nuk po ecin me ritmin”, tha ai.

Në fillim të natës, Ke Huy Quan fitoi aktorin më të mirë dytësor për rolin e tij si një pronar lavanderie që kërcen universin dhe ndryshon personalitetin në film.

Jamie Lee Curtis fitoi çmimin për aktoren më të mirë në rol dytësor si një auditor i çuditshëm dhe kërcënues i IRS.

Të dy aktorët kanë qenë në këtë biznes për dekada dhe ishin të nominuar për herë të parë.

“Ata thonë se histori të tilla ndodhin vetëm në filma”, tha Quan, një yll fëmijë i “Indiana Jones and the Temple of Doom” dhe “The Goonies”, i cili la aktrimin për të punuar pas kamerës si koordinator dhe asistent marifetesh pasi nuk arriti të gjente role për një aktor aziatiko-amerikan. “Nuk mund ta besoj se po më ndodh mua. Kjo është ëndrra amerikane”.

Curtis, vajza e yjeve të ndjerë të filmit, Tony Curtis dhe Janet Leigh, kaloi më shumë se katër dekada duke punuar në biznesin e shfaqjes pa shumë mirënjohje nga themelimi i çmimeve.

Në pranimin e trofeut të saj, aktorja falënderoi të gjithë njerëzit me të cilët ka punuar gjatë karrierës së saj të gjatë.

“All Quiet on the Western Front”, adaptimi në gjuhën gjermane i regjisorit Eduard Berger i romanit klasik të Erich Maria Remarque, ndjek një adoleshent gjerman që bashkohet me ushtrinë me miqtë e tij në ndjekje të aventurës në luftë.

Ndër fituesit e filmit ishin James Friend, i cili fitoi Oscar për kinematografi duke u përpjekur për realizëm dhe saktësi historike, ndërsa Volker Bertelmann fitoi për rezultatin më të mirë origjinal.

Kompozitori vendosi një ton emocional për tragjedinë e madhe të Luftës së Parë Botërore duke filluar me vetëm tre nota.

Brendan Fraser fitoi aktorin më të mirë për rolin e tij në “The Whale”, duke u rikthyer në karrierën e tij në rolin e një burri 600 kilogramësh që përpiqet të bëjë paqe me jetën e tij ndërsa ora mbaron.

Filmi, i cili gjithashtu fitoi Oscarin për grim dhe stil flokësh, krijoi ndarje mes shikuesve, disa prej të cilëve e panë filmin duke e kthyer një personazh njerëzor në një efekt të veçantë.

“Kam filluar në këtë biznes 30 vjet më parë, dhe gjërat – nuk më erdhën lehtë, por kishte një lehtësi që nuk e vlerësova në atë kohë derisa u ndal”, tha Fraser, duke falënderuar shokët e tij të skuadrës duke përdorur metafora të lidhura me balenat për mirësinë e tyre.

“Unë i jam mirënjohës Darren Aronofsky që hodhi litarin krijues dhe më mori në bordin e anijes së mirë ‘The Whale’”, tha ai.

Fitorja e tij për “The Whale” ishte vetëm një nga shumë çmimet që studioi filmik A24 mblodhi atë natë, duke marrë në shtëpi një total prej nëntë çmimesh.

Studio fitoi një çmim në çdo kategori të vetme aktrimi këtë vit.

Snobimet ishin të dukshme: përralla gjysmë-autobiografike e Steven Spielberg “The Fabelmans” nuk fitoi asnjë çmim.

As biografia e zhurmshme e Baz Luhrmann “Elvis”.

“The Banshees of Inisherin”, i cili ishte filmi i dytë më i nominuar gjithashtu e mbylli mbrëmjen pa trofe.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore