Europa Leauge/ Leipzig dhe Atalanta luajnë baras në duelin e parë

Dueli i parë i fazës çerekfinale në Ligën e Evropës, mes skuadrës gjermane, Leipzig dhe asaj italiane, Atalanta, përfundoi me rezultat të barabartë 1:1.

Sfida u zhbllokua që në minutën e 17-të, kur Atalanta kaloi në epërsi me anë të sulmuesit, Luis Muriel, i cili shënoi një gol shumë të bukur pas asistimit të mbrojtësit Davide Zappacosta.

Vendasit më pas patën disa mundësi të mira në pjesën e parë, kur Andre Silva e goditi shtyllën.

Fraksioni i parë përfundoi në epërsi minimale të italianëve, derisa në të dytin, Leipzig arriti ta barazojë rezultatin.

Andre Silva nuk u tregua i saktë nga pika e bardhë e penalltisë në minutën e 58-të, por pastaj nga topi i kthyer ishte i pafat Zappacosta, i cili shënoi autogol në përpjekje për ta larguar topin nga zona.

Në vazhdim, ndeshja u karakterizua me disa raste të mira nga dyja skuadrat, por rezultati mbeti i pandryshuar deri në fund.

Ndeshja e kthimit dhe ajo që do të përcaktojë ekipin që kalon në gjysmëfinale është planifikuar të luhet më 14 prill dhe nis në orën 18:45.