Film

Ellen DeGeneres anulon katër shfaqje nga turneu i saj i komedisë


Prezantuesja amerikane dhe aktorja e shquar e komedisë Ellen DeGeneres ka anuluar katër shfaqje në turneun e saj të komedisë ‘stand-up’.

Anulimin e ka njoftuar kompania e kontraktuar nga DeGeneres për shitjen e biletave, Ticketmaster.

“Fatkeqësisht, organizatorit të ngjarjes i është dashur të anulojë ngjarjen tuaj”, thuhej në një shënim në faqen e internetit të Ticketmaster, duke renditur shfaqjet në Dallas, San Francisko, Seattle dhe Chicago si të anuluara.

Është e paqartë pse datat janë hequr pasi datat e tjera në ato qytete janë ende duke vazhduar. Turneu aktualisht është planifikuar të zgjasë deri më 17 gusht.

Kjo shënon rikthimin e saj në qendër të vëmendjes dy vjet pas anulimit të emisionit të saj ikonik, pasi punonjësit akuzuan producentët ekzekutivë për pretendimet “toksike në vendin e punës”.

Tre producentë u pushuan nga puna për shkak të akuzave për sjellje të pahijshme dhe ngacmime seksuale dhe DeGeneres kërkoi falje në transmetim, por në maj të vitit 2021 ajo njoftoi se shfaqja do të përfundonte vitin e ardhshëm, pas 19 sezonesh.

Në prill, ajo hapi natën e parë të “Ellen’s Last Stand… Up Tour” duke thënë: “Nuk më interesonte se çfarë mendonin të tjerët për mua, dhe e kuptova se e thashë këtë në kulmin e popullaritetit tim”.

DeGeneres i tha publikut të Los Anxhelosit se ajo kishte bërë shumë kopshtari që nga përfundimi i shfaqjes dhe duke mbledhur pula si kafshë shtëpiake – duke shtuar me shaka se si një ish-prezantuese e emisionit  ajo e vlerësonte presionin që duhej të bënte një “vezë” çdo ditë.

“Çfarë mund t’ju them tjetër?”, tha ajo.

“Oh po, më përjashtuan nga biznesi i shfaqjes. Nuk ka njerëz të këqij në biznesin e shfaqjes”, shtoi ajo.

Shfaqja stand-up do të publikohet në Netflix, e cila transmetoi shfaqjen e saj të mëparshme, “Relatable”, në vitin 2018.

Karriera televizive e DeGeneres filloi me ‘sitcom-in’ e saj të njohur “Ellen” në vitin 1994, në të cilën ajo luante rolin e pronares së një dyqani librash.

Në shfaqjen e saj të hapjes, ajo përmendi se emisioni i saj i bisedave u anulua pasi doli si homoseksuale.

“Për ata prej jush që mbani rezultate, kjo është hera e dytë që më përjashtojnë nga biznesi i shfaqjes. Përfundimisht ata do të më përjashtojnë për herë të tretë sepse jam e keqe, e moshuar dhe homoseksuale”, tha Ellen.

Ajo tha gjithashtu se duke qenë në publik për kaq shumë kohë, heqja që ajo përjetoi “ka qenë kaq e dëmshme për egon dhe vetëvlerësimin tim”.

“Ka ekstreme të tilla në këtë biznes, njerëzit ose ju duan dhe ju idhullojnë ose ju urrejnë, dhe ata njerëz disi janë më të zhurmshëm”, shtoi ajo.

Talk show-i i saj filloi në vitin 2003 dhe ajo u rrit në popullaritet; në vitin 2016 ajo mori Medaljen Presidenciale të Lirisë nga Presidenti Obama.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore