Aplikacione

E ardhmja e TikTok-ut në SHBA në rrezik teksa shefin e pret përballja në Kongres


Shefi ekzekutiv i platformës TikTok, Shou Zi Chew, do të japë dëshmi në Kongresin amerikan për herë të parë, një gjë e frikshme për të bërë.

Dhe në rrezik është e ardhmja e aplikacionit popullor për ndarjen e videove në SHBA.

“Mendoj se ekziston një rrezik real që nëse kjo seancë nuk shkon mirë…kjo mund të ketë një ndikim masiv në të ardhmen e TikTok-ut”, ka thënë Chris Stokel-Walker, autor i TikTok Boom.

Chew ka të ngjarë të përballet me një mori pyetjesh mbi marrëdhëniet e TikTok-ut me Kinën, çfarë të dhënash mbledh dhe çfarë bën me to.

Gjithashtu do të pyetet se pse disa gazetarë u spiunuan nga punonjësit e ByteDance – diçka që TikTok e ka pranuar tashmë.

Chew do të thotë se të dhënat e përdoruesve janë të sigurta – larg arritjes së qeverisë kineze.

Ai e di se politikanët nga të gjitha anët duan ta shohin platformën ose të shitur – ose të ndaluar plotësisht në SHBA.

Do të duhet të japë performancën e një jete. Dhe tashmë, vëzhguesit e afërt kanë parë një ndryshim të taktikës nga Singapori.

Singapori në përgjithësi ka mbajtur një profil të ulët që kur mori drejtimin e TikTok-ut në vitin 2021. Megjithatë, kjo qasje duket se ka ndryshuar. TikTok po lufton për jetën e tij dhe Chew e di këtë.

Problemi i madh që ka TikTok-u në SHBA dhe Evropë është se është në pronësi të një kompanie kineze, ByteDance.

Dhe në Kinë, ka ligje specifike që kërkojnë që kompanitë t’ia dorëzojnë informacionin Partisë Komuniste Kineze nëse kërkohet.

TikTok-u mban një sërë të dhënash për përdoruesit e tij, duke përfshirë informacionin e vendndodhjes dhe të dhënat biometrike.

Për vite, platforma ka argumentuar se nuk do të dorëzonte kurrë informacionin e përdoruesit. Ka shpenzuar dhjetëra miliona dollarë në përpjekjet dhe strategjitë lobuese për të qetësuar qeveritë.

Për shumë politikanë amerikanë, për sa kohë që TikTok-u ka një pronar kinez, do të konsiderohet e dyshimtë.

Muajin e kaluar, drejtori i FBI-së, Christopher Wray, nuk i përbuzi fjalët e tij për platformën.

Për shumicën e ligjvënësve amerikanë, TikTok do të ishte një platformë shumë më e këndshme nëse nuk do të ishte në pronësi të një kompanie kineze.

Kjo nuk është ajo që dëshiron ByteDance. TikTok ka një potencial të madh. Dhe përveç kësaj, kompania kineze nuk dëshiron të shesë asetin e saj më të madh thjesht sepse politikanët amerikanë i duan ata.

Ky është sfondi i seancës dëgjimore të Kongresit.

Ai do të argumentojë se 150 milionë përdorues amerikanë do të humbasin nëse platforma ndalohet – dhe se mijëra biznese të vogla mbështeten në platformë.

Do të kundërshtojë idenë se ByteDance është në pronësi kineze – duke thënë se kompania ka shumë investitorë ndërkombëtarë.

Do të argumentojë gjithashtu se ligjet kineze nuk mund ta detyrojnë ByteDance të ndajë të dhënat amerikane – sepse TikTok është një kompani me bazë në SHBA, me të dhënat e saj të ruajtura në SHBA.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore