Debutimi më i shkurtër dhe më i hidhur në historinë e futbollit

Shoya Nakajima debutoi me Antalyaspor pasi së fundi nënshkroi për klubin turk dhe në ndeshjen kundër Adana Demirspor, gjithçka ishte gati që ai të luante minutat e para për klubin e tij të ri, por nuk shkoi sipas planit.

Ishte minuta e 59-të dhe Antalyaspor po humbiste 1-0 në shtëpi kur Nakajima hyri në fushë nën shikimin e gëzuar të familjes së tij në tribunë.

Ajo që supozohej të ishte një moment gëzimi u kthye në dramë në vetëm 20 sekonda.

Nakajima ushtroi presion mbi mbrojtjen kundërshtare, të cilët po përpiqeshin të largonin topin nga prapa, derisa hodhi këmbët përpara për të prerë pasimin e mbrojtësit të djathtë, por ai e vlerësoi gabim ndërhyrjen dhe ishte shumë vonë.

Arbitri dha një faull dhe i tregoi një karton të verdhë, për buzëqeshjen ironike të Nakajima.

Ashtu si dukej se loja po rifillonte, VAR-i thirri arbitrin për të rishikuar rastin dhe, pasi e pa atë në monitor, arbitri vendosi se goditja kishte qenë më e keqe nga sa dukej dhe ndryshoi vendimin e tij për t’i dhënë më në fund Nakajima një të kuqe direkt.

Nakajima, për habinë e tij, u desh të largohej nga fusha pas vetëm 20 sekondash, ndërsa nëna e tij në tribunë ishte në lot.

Rezultati përfundimtar ishte një humbje 3-0, dhe ndoshta debutimi më i hidhur i mundshëm për një futbollist.