Lajme

Centristët francezë humbasin gjumin, pas bastit të Macron për zgjedhjet e parakohshme


Kryeministri i Francës, Gabriel Attal, nguli sytë përpara me krahët e tij të palosur, ndërsa një tjetër ministër mbuloi fytyrën me duar, ndërsa Emmanuel Macron mblodhi figurat kryesore të qeverisë në Elysée të dielën e kaluar për të bërë njoftimin shokues se ai do të shpërndante Parlamentin dhe do të thërriste zgjedhje të parakohshme legjislative, në vazhdën e një fitoreje në votime nga partia e Marine Le Pen. Gjendja, tha Attal, ishte “e rëndë”.

Një figurë e lartë e qendrës tha këtë javë se ata nuk kishin fjetur siç duhet që nga shpallja e një fushate që do të jetë më e shkurtra në historinë moderne franceze me gati tre javë. Disa mbështetës të partisë thanë se bota e tyre ishte kthyer përmbys. “Ne do të dalim atje dhe do të bëjmë më të mirën,” tha një ministër i qeverisë.

Kundërshtarët e Macronit në të majtë e kanë konsideruar si marrëzi të plotë të thërrasin zgjedhje të papritura parlamentare në një kohë kur mbështetja për Tubimin Kombëtar të ekstremit të djathtë, kundër imigracionit (RN) është në nivelin më të lartë në histori. Disa politikanë thanë se Macron po luante ruletë ruse.

Tubimi Kombëtar i Le Pen u themelua si Fronti Kombëtar nga babai i saj, Jean-Marie Le Pen. Për dekada u konsiderua si një rrezik për demokracinë që promovonte pikëpamjet raciste, antisemite dhe anti-myslimane, por zgjedhjet evropiane të javës së kaluar mori një rekord prej 31.4% të votave franceze.

Ky ishte dyfishi i rezultatit të centristëve të Macron, të cilët janë në nivelin më të ulët. Mbështetja e Le Pen shpërndahet gjithnjë e më shumë në mënyrë të barabartë – partia e saj kryesoi votat në më shumë se 90% të komunave të Francës.

Parashikimi i rezultatit të ardhshëm është kompleks, por anketuesit bien dakord për prirjen e gjerë: e djathta ekstreme mund të bëjë fitime masive dhe historike, duke shkuar nga 88 vende në më shumë se 200, duke e lejuar atë të hyjë në qeveri.

Një front i bashkuar partish në të majtë mund të jetë i dyti. Grupi qendror i Macron-it, i themeluar në vitin 2016 si një rishpikje radikale e peizazhit politik francez dhe që premtoi të ringjallë politikën dhe të frenojë tërheqjen e ekstremit të djathtë, mund të humbasë një pjesë të madhe të vendeve të tij dhe të zërë vendin e tretë. Në fund të fundit, nuk mund të kishte shumicë absolute parlamentare.

Mes hutimit se pse u thirrën zgjedhjet, Macron e përshkroi veten si një “optimist i palëkundur” i cili ishte “për të fituar”. Ai tha se u besonte votuesve francezë që tani të bëjnë një dallim midis shprehjes së zemërimit në kutinë e votimit në zgjedhjet evropiane dhe rrezikimit të krijimit të një qeverie ekstremiste në Francë që sipas tij do të shkatërronte kohezionin e shoqërisë dhe do të shkatërronte ekonominë.

Ai tha se ishte i bindur se një numër i madh francezësh nuk “e njihnin veten në këtë ethe ekstremiste” dhe do të votonin për të shpëtuar qendrën.

Një anëtar i rrethit të Macron tha se zgjedhjet e parakohshme ishin padyshim “brutale” për deputetët e tij të qendrës, shumë prej të cilëve tashmë po bëjnë fushatë për të shpëtuar vendet e tyre, por ishin “të nevojshme” dhe “racionale”. Macron, pas një humbjeje në zgjedhjet evropiane nga e djathta ekstreme dhe dy viteve të vështira pa shumicë absolute në parlament, nuk mund të vazhdonte pa dëgjuar njerëzit, tha burimi.

Macron argumentoi këtë javë se ai mund të krijonte një qeveri të re të koalicionit të gjerë qendror nëse më shumë politikanë do t’i bashkoheshin atij nga e djathta tradicionale dhe e majta socialdemokrate. Por kjo formë koalicioni ka rezultuar e pamundur që nga rizgjedhja e Macron në vitin 2022, kur qendrat e tij humbën shumicën e tyre absolute në Parlament.

Ndërsa përkujtimet e Ditës D në Normandi kishin një ndikim në zgjedhjet në MB me një grindje për largimin e hershëm të Rishi Sunak nga ceremonitë, dukej se prania e fundit e Macron në një javë përkujtimore në bregdetin e Normandisë e kishte bërë atë të besonte Marrëdhënia me popullin francez nuk ishte aq e vështirë sa sugjeruan shumë.

Në Bayeux, pas një fjalimi në homazh për gjeneralin Charles de Gaulle, ai kishte hequr xhaketën e tij për një shëtitje jashtëzakonisht të gjatë mes vendasve, të cilët i kërkuan të firmoste autografe dhe të pozonte për selfie. Ekipi i tij kishte pritur 800 njerëz; dolën 3 mijë. Turma ishte atje për të shënuar ngjarjen përkujtimore në vend të politikës kombëtare, por shoqëruesi i Macron besonte se kjo tregonte se kishte më pak urrejtje personale për presidentin sesa media franceze.

E megjithatë disponimi në Francë është i tensionuar. Vlerësimet e besimit të Macron kanë rënë dhe votuesit nga qendra e majtë e braktisën atë në zgjedhjet evropiane, duke e akuzuar atë për devijimin e duhur me ligjin për imigracionin dhe duke nxitur rritjen e moshës së pensionit. Macron argumentoi se sondazhet treguan se shumica e njerëzve miratuan vendimin e tij për të thirrur zgjedhje të parakohshme.

Por sondazhi nga CSA tregoi se 57% duan që Macron të japë dorëheqjen nëse centristët e tij mposhten në votim.

Presidenti këmbëngul se nuk do të japë dorëheqjen. Edhe nëse RN do të menaxhonte sfidën e madhe për të arritur një shumicë absolute në parlamentin francez dhe për të formuar një qeveri me liderin e tyre 28-vjeçar, Jordan Bardella, si kryeministër, Macron mund të mbetet president edhe për tre vjet të tjera dhe të jetë ende në krye. të mbrojtjes dhe politikës së jashtme. Megjithatë, ai do të humbiste kontrollin mbi agjendën e brendshme, duke përfshirë politikën ekonomike, sigurinë, emigracionin dhe financat.

Macron ofroi një spektër të gjerë idesh fushate këtë javë, nga thirrja e një konsultimi kombëtar mbi sekularizmin në Francë te ndalimi i telefonave celularë për fëmijët nën 11 vjeç.

Ai paralajmëroi se Franca përballej me një zgjedhje midis centristëve të tij “ose ekstremeve”, duke thënë se kishte dy ekstreme në Francë, të cilat ai i quajti të djathtën ekstreme dhe të majtën ekstreme. Ai tha se partia e majtë e Jean-Luc Mélenchon, France Unbowed, ishte ekstreme dhe paralajmëroi partitë e tjera në të majtë kundër një aleance zgjedhore që përfshinte ato. Por kjo aleancë mund të shënojë më shumë në zgjedhjet e parakohshme sesa centristët e Macron.

“Do të jetë shumë e vështirë për centristët,” tha Stewart Chau, drejtor i sondazheve në Vérian Group. Ai tha se opinioni publik e shikonte vendimin e Macron për të shpërndarë parlamentin dhe për të thirrur zgjedhje më pak si një akt guximi sesa si “një zjarrvënës që luan me zjarrin”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore