Sport

Canelo Alvarez dhe Gennady Golovkin dështuan në PPV


Më 17 shtator, Saul Canelo Alvarez dhe Gennady Golovkin përfunduan një rivalitet shumëvjeçar me një ndeshje të tretë. Përballja u fitua nga meksikani, por jo gjithçka ishte një lajm i mirë, shitja e pay-per-view nuk ishte ajo që pritej.

Përplasja e tretë ishte shumë e pritur nga tifozët, por në ring beteja nuk ishte ajo që pritej, Canelo fitoi me vendim unanim, por la shumë dyshime te tifozët dhe specialistët.

Dështim për Canelo dhe Golovkin

Fytyra e boksit botëror është Canelo Alvarez, kompania britanike DAZN ka paguar shumë para që ndeshjet e meksikanit të transmetohen në atë platformë.

Dy ndeshjet e para të boksierit meksikan dhe atij kazak u transmetuan në HBO. E para shiti 1.3 milionë abonime dhe dyta 1.1 milionë.

Të gjitha këto shifra janë nga Shtetet e Bashkuara, vendi që shet më shumë abonime dhe është vendi nga vijnë paratë për boksierët.

Sipas Dan Rafael, DAZN raportoi se Canelo kundër Golovkin, e treta ,në Shtetet e Bashkuara shitën midis 550 dhe 570 mijë abonimeve, gjysma e dy ndeshjeve të para.

Shifra zhgënjyese që nuk priteshin. DAZN gjithashtu publikoi se shitjet në mbarë botën ishin 1.06 milionë, pak më poshtë dy ndeshjet e para.

Canelo mund të jetë jashtë për një vit

Pas fitores kundër Golovkin, Canelo tha se ishte lënduar në dorën e majtë dhe do t’i nënshtrohej një operacioni.

Meksikani tha gjithashtu se koha e rikuperimit është të paktën gjashtë javë. Alvarez komentoi se përveç rikuperimit të dorës, do të marrë pak kohë për të pushuar, kështu që mund ta shohim në ring pas një viti.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore