Lajme

Blerësit e pasur turq ndihmojnë në rritjen e çmimit të arit ndërsa blerja e bankave ngadalësohet


Kërkesa për shufra ari nga individë dhe korporata i mbajti çmimet të larta në tremujorin e dytë, pavarësisht një ngadalësimi të blerjes nga banka qendrore.

Kërkesa për arin u rrit me 7 për qind në 1 mijë e 255 ton në tre muajt deri në qershor, në bazë vjetore, pas një rritjeje të blerjeve dypalëshe të investimeve pa recetë (OTC) nga individë dhe kompani, sipas një raporti tremujor nga Këshilli Botëror i Arit.

Milionerët dhe kompanitë turke veçanërisht iu kthyen arit në tregun OTC si një depo me vlerë, pasi lira ra në një nivel rekord të ulët gjatë dhe pas zgjedhjeve të vendit në maj.

John Reade, kryestrategu i tregut në ËGC, vlerësoi se më shumë se një e treta e 355 tonëve të kërkesës OTC i atribuohej Turqisë.

“Ka pasur një akumulim ari që duket si aktivitet OTC i lidhur me blerjen e individëve dhe korporatave me vlerë të lartë neto”, tha Reade.

“Janë njerëzit që përpiqen të mbrohen nga dobësia e monedhës”.

Blerja OTC është një nga pjesët më të errëta të tregut të arit për shkak të shumë marrëveshjeve private midis blerësve dhe bankave ose rafinerive. Megjithatë, Metals Focus, i cili është autorizuar nga këshilli për të përpiluar raportin, bën vlerësime bazuar në të dhënat e ofertës dhe kërkesës të shoqëruara me prova anekdotike.

Kërkesa nga bankat dhe tregtarët në Kinë dhe Indi për grumbullimin e arit gjithashtu mbështeti çmimin. Por shitjet e mëtejshme rezultuan zhgënjyese për shkak të rimëkëmbjes së vakët ekonomike të Kinës dhe çmimeve të larta të shufrave në Indi.

Dëshmi të mëtejshme të kërkesës OTC u mbështetën nga firma mbajtëse e çmimit të arit mbi 1 mijë e 900 dollarë për ons troje, pavarësisht daljeve të mprehta neto nga fondet e tregtuara në bursë të mbështetur nga ari në qershor dhe një reduktim neto në pozicionet e gjata në tregun e të ardhmes Comex.

Kthimi i fatit për ETF-të e lidhura me arin i dha fund një serie tre-mujore të flukseve hyrëse neto, pasi bankat kryesore qendrore nxorën shenja të ashpra përballë presioneve të vazhdueshme inflacioniste.

Çmimi i arit ka rënë nga një kulm prej 2 mijë e 72 dollarësh për ons troje në maj, kur arriti në një maksimum prej një niveli më të lartë të të gjitha kohërave, pasi perspektiva e normave më të larta të interesit zbehte joshjen e tij. Ndryshe nga obligacionet, ari nuk jep rendiment.

Pavarësisht blerjeve rekorde të bankave qendrore në gjysmën e parë të 2023, ritmi i blerjeve u ngadalësua me 35 për qind nga viti në vit në 103 ton në tremujorin e dytë, pasi banka qendrore turke shiti arin për të kënaqur kërkesën për investime të brendshme. Turqia ndaloi përkohësisht importet e arit në një përpjekje për të frenuar deficitin tregtar në kohën e zgjedhjeve.

Ndërsa Turqia rifilloi blerjen e arit në qershor, Kazakistani, Uzbekistani dhe Gjermania shitën kolektivisht 25 ton ar në tremujorin e dytë.

Banka Popullore e Kinës, me 103 tonë, ishte blerësi më i madh në gjysmën e parë të vitit, duke e zgjatur brezin e saj të blerjeve në tetë muaj radhazi, e ndjekur nga Singapori dhe Polonia.

Reade tha se përveç anomalisë së Turqisë, nuk ka “asnjë dëshmi se blerjet e bankës qendrore janë ngadalësuar”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore